
Mi, a Tobie?
Kim jesteśmy?
Poznałyśmy się w Norwegii, gdzie mieszkamy i jesteśmy sąsiadkami.
Kasia jest dentystka, Ania HR Konsultantką, a poza wspólnym adresem połączyły nas wspólne zainteresowanie do rozkmininania świata, pasja do zgłębiania zagadnień relacji międzyludzkich, rodzicielstwa i rozwoju osobistego (dla każdej rozumianego na swój sposób- bo przecież, co pasuje mi, nie musi pasować tobie:).
Co możecie spodziewać się po naszych rozmowach?
W naszych rozmowach podejmujemy różnorodne tematy, od codziennych wyzwań po głębsze refleksje. Dzieląc się naszymi doświadczeniami i spostrzeżeniami, staramy się inspirować do odkrywania nowych perspektyw i poszukiwania własnej drogi.
Na zakończenie, zachęcamy Was do subskrybowania kanału i dołączenia do naszej społeczności! Razem możemy tworzyć inspirujące treści i wspólnie rozwijać się na drodze do odkrywania siebie. Dziękujemy!
Mi, a Tobie?
Jak słuchać, żeby usłyszeć?
Słuchać a słyszeć? Czy to jest to samo?
A może słuchać i słyszeć?
Albo : czy Ty mnie w ogóle słuchasz?
Ewentualnie : co usłyszałeś/łaś w tym, co przed chwila powiedziałam/łem?
To tak w skrócie na temat słuchania drugiej osoby…
Czyli co? Proste? Trzeba po prostu słuchać?
Uff, a jak tu słuchać, jak do tego dochodzą emocje?
Jak słuchać, by nie spłycić sensu tego , co mówi druga osoba?
Tak na serio, to sztuką prawdziwej empatycznej komunikacji z drugim człowiekiem jest umiejętność nie tylko komunikowania tego, co chcę powiedzieć , ale także umiejetność słuchania tego, co mówi druga osoba i weryfikowania, czy to co słyszę jest faktycznie tym co ta osoba chce mi przekazać.
Nam wiele razy zdarzało się i nadal zdarza ,że „niby” słuchamy co ktoś do nas mówi, ale słyszymy zupełnie coś innego niż ta osoba chce nam przekazać. Opowiadamy sobie często historię, która tak naprawdę jest naszą, a nie tej drugiej osoby. Dopowiadamy sobie różne nasze interpretacje, które niekoniecznie mają miejsce i w naszej głowie może tworzyć się opowieść, która nie rzadko mało ma wspólnego z tym, albo odbiega od tego, o czym druga osoba faktycznie mówi.
Tak tez rodzą się często konflikty wynikające z niezrozumienia tego, co ktoś nam chce przekazać.
I co wtedy?
Czy chodzi o to kto ma rację czy o to żeby się dogadać?
Czy każda rozmowa, która ma swoją dłuższą historię niż tego sytuacja wymaga, a więc wzbogacona o niedopowiedzenia czy niezrozumienie musi skończyć się konfliktem?
Czy dajemy sobie przestrzeń na to , aby spotkać się z tym co usłyszałam/łem i zaopiekować się tym co jest moje w tej sytuacji?
Czy dajemy sobie prawo do zapytania kogoś : czy możesz powtórzyć to co powiedziałaś/łeś , bo nie wiem czy dobrze to zrozumiałam/usłyszałam (łem)?
Takie tajniki komunikacji,własne dopowiedzenia,ubarwianie wypowiedzianej już historii i usłyszenie tego co słyszymy może wiele nam powiedzieć o nas i tej drugiej osobie.
W tym odcinku słuchamy nawzajem swoich historii i próbujemy usłyszeć co druga osoba chciała nam przekazać.
Czy myślicie, że usłyszałyśmy się nawzajem i słuchałyśmy tak , żeby usłyszeć?
Chcecie posłuchać?
Ania & Kasia
Zapraszamy na nasze konto na instagramie