HappyHealthy - vejen til at stortrives i dit liv

14. Når du føler dig splittet: Forstå dine indre dele (IFS) - med Peter Legård Nielsen

Julie Bowall Season 1 Episode 14

Use Left/Right to seek, Home/End to jump to start or end. Hold shift to jump forward or backward.

0:00 | 1:13:23

I dette afsnit taler jeg med Peter Legård Nielsen om Internal Family Systems (IFS) – en terapeutisk tilgang, der hjælper os med at forstå de mange delpersonligheder, vi alle rummer.

Vi taler om, hvorfor vi kan føle os splittet indeni og om de sider af os, vi prøver at skjule, kontrollere eller skubbe væk. Vi taler også om, hvordan vores indre “dele” i virkeligheden forsøger at passe på os - også når de spænder ben for det liv, vi længes efter.

Det her afsnit er til dig, der:
 – genkender følelsen af indre uro eller modstridende tanker
 – nogle gange reagerer på måder, du ikke helt forstår
 – længes efter mere ro, klarhed og kontakt til dig selv

For når du lærer dine indre dele at kende, sker der noget vigtigt: Du får adgang til mere af dig selv og dermed også et mere autentisk liv.

Om Peter Legård Nielsen:
Peter er forfatter, certificeret IFS-terapeut (Niveau 3), og så er Peter Approved Clinical Consultant ved IFS-Institute. Han er desuden Certified Advanced Rolfer™, hvor kroppen bruges aktivt i helingsarbejdet. Peter er forfatter til Danmarks første bog på dansk om IFS, Alle dele er velkomne: Internal Family Systems i teori og praksis (2024) samt bogen Når Kundalini vågner (2025). 

https://www.alle-dele-er-velkomne.dk/ 

https://ifs-danmark.dk/ 

Anvend koden "happyhealthy" på www.greenwitch.dk 

Hvis du kunne lide podcasten så del den gerne med en ven, eller giv podcasten en anmeldelse. Det vil betyde alverden for at sprede budskabet - og for mig. 

Følg med på min instagram: https://www.instagram.com/happyhealthy.podcast/

Følg med på min youtube kanal: https://www.youtube.com/@HappyHealthy.podcast

SPEAKER_02

Perkommen til Haby. For hjælper dig til at leve autentisk og skabe et allerbeste liv for den her. Her med spændende eksperter og inspirerende mennesker for at udfordske, hvordan vi kan streke kroppen og skaber bygg og kærlighed at trives i karrieren og tag bare klem. frem til episoder flulde videnskab, reflektion, handling og sjældent gent. Jeg hedder Julie Problem, jeg er psykolog, stæffe i Green World, og har jeg brugt de sidste 15 år at finde hjem i mig selv. Jeg kender alt til at blive ud af den skisk med alle de helpede problemer, kliser og evigt at følge nu. Denne podcast er alt hvad ind har man min rejse. Tak fordi du lytter med. Og tak fordi du lytter til dig selv.

SPEAKER_01

I dag handler det om IFS, det står for Internal Family Systems, og det er en relativ ny gren inden for psykologien, der handler om, hvordan sygden består af en lang række delpersonligheder, og hvordan der bag disse eksisterer et skjult selv, som ikke kan udlæges, og som rummer vores indre hele kræfter. IFS handler om, hvordan vi kan genopdagge det her selv. Jeg taler selvfølgelig med Peter Legaard Nielsen. Han er forfatter certificeret IFS-terapeut niveau 3, og er Peter Abproved Clinical Consultant ved IFS Institute. Han har en stærk kroplig balast som Certified Advanced Ralder. Peter er også forfatter til Danmarks første bog dansk om IFS, vi skal tale om, hvordan vi påvirker af vores hele personlighed og deres urigtige fortællinger og hvordan vi kan i dialog med dem. Samtalet i dag lykker dybt ned i selv, at den også indbærer en snakk om spiritualitet, andre væser, gujder og det der jar. Det er nemlig alt sammen noget, som Peter også møder i sin praks, og som han i de fleste tilfælde mener, at handler om noget, der altså allerede kommer inde fra personen selv. Men han sker også, at i ganske procent af tilfælden, der har han overbevist om, at der altså er tale om ude fra kommende væser. Jeg inviterer virkelig til at lytte med og ikke gømme noget som helst inde i os. Fordi uanset om det oplever som en skygge side, en negativ side, eller ja måske kan føles som etre demon. Uanset hvor mørke vi kan føle os inde i, handler det om integration og at give plads til, at alle dele af os får en stemme. Jeg helt vildt spændende, ogåbentne afsnit, og jeg glæder mig bare til, du skal lyde, lad os bare komme i gang.

SPEAKER_02

Velkommen, Peter. Inden vi går i gang, kan jeg godt tænke mig at stille dig et spørgsmål, som jeg stiller alle mine gæster indledningsvis. Og det er, hvad vil det sige for dig at være autentisk og at være tro ved.

SPEAKER_03

Ja det er et stort spørgsmål. Jeg tror egentlig, at jeg vil sige, at måske faktisk, hvad jeg ikke synes at være autentisk. Fordi jeg tror at mange af jer vokset op med det man inden for den psykody metode kalder et falsk selv. Og det følger jeg fælt også selv, at jeg vokset op med, som jo er et resultat af mange ting, man måske er ens opdragelse og den måde, som ens forældre er skrivet sammen på. Og jeg tror i mange år, jeg følte, at jeg voksede op med et falsk selv. Men jeg vidste ikke, at det var et falsk selv samtidigt, fordi jeg tror, det er den er. Jeg ved ikke, om det er det, man ikke gerne dager opbygning. Men det lyder i hvert fald som noget af det. Og begyndte jeg et tidspunkt at arbejde med mig selv og opdag, at der var nog en dele af mig, som var misforståelser og ting, som ikke var autentiske, som ikke virkelig var mig. Men jeg tror, det store skift for mig sket, da jeg opdaget IFS, som jeg skal snakker om i dag. Og det var, da jeg læste om det, som opvinderne af IFS eller skærer af IFS, Rædester Swards kalder selv. Og der begyndte jeg pludselig at en fornemmelse af, hvem det egentlig jeg var. Og begynder man at kunne udskille de dele af sig selv, som man efterhånden kan se af noget, man bær for andre, eller som andre har. en eller anden måde lært en af den rigtige måde, men måske ikke er den rigtig måde for en selv. Og der er mange misforståelser og misopfattelser. for mig er det noget med hele tiden, og jeg vil sige, at det er en fortsat proces, som nok aldrig slutter med at blive mere autentisk og blive mere og mere sig selv. Men der kommer selvfølgelig nogle stationer, hvor man føler, at nu har jeg virkelig taget et stort skridt, og jeg kan virkelig mærke, hvordan jeg begynder at forbinde mig med mig selv. Og jeg tror, et af min store skridt, det var pludselig opdagår. Jeg kan stå mig selv. Og det var ikke en følelse, at jeg havde tidligere. Men jeg kunne faktisk regne med, at jeg var der for mig selv, når der var brug for det. Og efter det, var der noget, der bliver lidt. Men vi har et begreb inden for IFS, vi kalder adskædelse. Og vi siger, at nogle af vores karaktertræk er egentlig ikke vores, men er blandet med os. Og efterhånden, som vi skiller de karaktertræk ud. bliver kernen mere og mere, kan vi kalde ren i sit udtryk. Og det er selvfølgelig for mig at være mere og mere autentisk i den forstand. Det handler også noget om at være i stand til at se tingene fra to sider, og ikke kun fra en vent. Og være i stand til at være i den tilstand, at der er en polarisering i verden, som vi lever med at kunne udholde den. Og derfra jeg besæk af situationerne og finde frem til mit eget standpunt.

SPEAKER_02

Jeg synes, det ser noget ret interessant, som jeg tror, måske også mange kankende. Det der med, man umiddelbart tænker, at være autentisk og være mig, det burde jo være det nemeste. Men det er faktisk, det kan være udfordrende, og det kræver styrke. Og vi skal jo tale rigtig meget om alt det her. Og det synes jeg er interessant, at de her dele, som vi kommer til at tale om, og programmeringer og sådan noget, at det ligger meget mere automatikken. Og at det kræver noget at konte med sit.

SPEAKER_03

Det kan det. Og det er helt enige med dig i, at det, som kunne have været den lettigste proces i verden er måske i virkeligheden den allerværste. Og også fordi vi jo også omgivet af krav og forestillinger i vores omverden, fra kultur fra religion og fra vores slægt. Det er bærer jo en frygtelig masse byter, som vi kalder med IFS. Som også er noget af det, vi kan skille os af med efterhånden, som jeg arbejder med selv. Og når frem til det der klar, klar udtryk for, hvem vi egentlig er. Og en af de ting, som jeg synes er interessant i forhold til det, er også det, at hvis man lever med det, som vi kunne kalde et falsk selv, er det meget svær at skabe relation til andre mennesker. Fordi det er som om, der er en forbrænning hele tiden, og man møder ikke helt præcis de mennesker, som man egentlig gerne vil være sammen med. Og i det øjeblik, at det autentiske selv begynder at træde frem. er det i hvert fald min erfaring, at ens relationer bliver meget dybere og meget mere personligt til fredstillende. Og at man kan kneppe den til mennesker en anden måde ud fra et kaldte grundlag.

SPEAKER_02

Jeg kunne godt tænke mig at spørge dig. Vi skal jo tale om alt det her. Inden ved når det til at høre om, hvordan du er nødt til at interessere dig, og hvordan det kan være, at du beskæfter dig med IFS og det arbejde, som du gør i dag.

SPEAKER_03

Altså, i virkeligheden er det en meget lang proces, og det var bestemt ikke en vej, jeg skulle have gået nogen som helst måde. Jeg startede som. Jeg fik udgivet min første rum langs min første Dæksamling i 85 eller sådan noget. Og siden der har jeg udgivet en lang række romaner og sådan nogle tekstamlinger. Og jeg var formand for den skønlig der Færderforening i 8 år. Og en eller anden måde, vidste jeg bare, at jeg skyde af det politisk arbejde, fordi det tog al min tid. Og det er at være i sådan en konstant stresssituation, fordi der altid en ny krise under opsej. Og havde jeg prøvet at blive rolfet i hvidet en kropsteri. Og den første roller, jeg havde faktisk sendt mig til en anden roller, som sagde, at hun kunne specielt. Og da hun begyndte at arbejde med min krops, var det en meget mærkelig oplevelse, fordi hun kunne faktisk viden af min krops, som jeg ikke selv vidste, og jeg blev meget nysgerrig. jeg beslutte at tage den uddannelse, som forgår i Tyskland. Og startede jeg tre et halvt år senere som holfor. Men også med det, som mange måder opfyldte det, som jeg gerne ville arbejde med opdagede jeg, der var nogle ting, jeg ikke kunne gøre kun for kroppen. Og sad jeg en dag og læste i Van der Kolds fagbold. When the body keeps the skår, havde den engelsk. Kovenhold og regnskab, sådan der. Og der var det også lidt af merez. Og jeg kunne virkelig mærke hårdt rejser langer, fordi jeg tænkte, det lyder virkelig uhygeligt. Fordi det er noget med mange personligheder. Og det lyder for mig som om, når skiser frenie eller går i opløsningen eller et eller andet. Og gik jeg i sæng og så, og da jeg vågnede op næsten morgen, der vidste bare, at det næste, jeg skulle gøre, det var at undersøge IFS. jeg stod op og mødte mig til den næste træning, der var. Og læst i løbet af en måned sex bøger om IFS eller sådan noget. Og det viste så, at det var det helt rigtigt sted. der var noget i min kroppe, der vidste, at jeg skulle undersøge IFS. Og det viste ikke at være farligt, som jeg havde troet den første dag.

SPEAKER_02

Og det lyder faktisk lidt som derme som et kal. Du ligesom bare ikke kan læbe.

SPEAKER_03

Det følge meget sådan. Men jeg synes jo, at jeg har en utrolig god kombination af skridbøger og laves kropsarbejde og lave IFS. Og det gør også, at min dagligdag bliver aldrig nogenset kedlig, fordi der ikke nogen dage, der ligner hinanden.

SPEAKER_02

For dem, der ikke er bekendt med IFS, kan du lige sådan beskrive, hvad det egentlig det dræger sig om.

SPEAKER_03

IFS er skabt af amerikaneren Left Swords, som er en familieterapeut. Og han arbejdede et tidspunkt i halv 70'erne med især unge piger med spiserforstyrelser. Og han var også i gang med at lave en anden form for undersøgelse. Hans problem var, at han ikke kunne de resultater, som han gerne ville have. Han kunne ikke rigtig hjælpe perne. Og jeg tror i en slags desperation, satte han sig ned og lytte til, hvad de sagde. Og man kan næsten sige, at IFS opstå vildning til klienter. Og det han hørte, det var, at de meget ofte begyndte at tale om, at der var nogle dele af dem, som gerne ville have, at de skulle spise, og der var nogle andre dele af dem, som vil, eller understændig ville forhindre dem i at spise og tær på, fik dem til at kaste op bage. Og de der to modstridende ting kørt hele tiden i deres type. Og begyndte jeg tils at tale med de dele, der gerne ville have dem til at spise, og dem, der gerne ville have dem til at lade være med at spise. Og fandt ud af, at det faktisk var som personligheder, som hvis jeg nu har mødt dig i den verden, kunne jeg tale med dig, og du ville have dine egen holdning, og du vil have din egen oplevelse af verden. Og man kan da sige at delen har deres egen drømme. det han fandt ud af, det var, at vi faktisk har en lang række indre personligheder, som vi kan opfatte, præcis som vi opfatter mennesker i vores omgangskrids. Vi kan også kalde dem underpersonlighed af vores overordnede personlighed. Og det interessante ved dem, det er, at de har en viden, som vi ikke har. Og de kan huske tilbage helt til foster tilværelsen, hvis det er der brug for. Men de har adgang til det, vi kalder implicit hukommelse. Og det er den hukommelse, som vi ikke bruger, når vi er i dagligdagen, men som rummer en masse af de hændelser, der er sket for os, specielt dramatiske hændelser. Og det er også en hukommelse, som ikke har nogen tids fornemmelse. det, der er sket i 300-talen, er stadig lige aktuelt for den del af os, der bærer det, hvis vi er i 50erne for eksempel. Og i det møde med de dele får vi adgang til den hukommelse, hvor de her ting ligger. Og kan vi pludselig høre fra delens egen måd, hvad det er det her, det faktisk handler om, i stedet for at antage, eller lave en analyse, eller en eller anden måde lægger en fortolkning ind over det, som fortælleren siger. som i FS terapeut træder man tilbage og er meget mere i en spørgne situation. Man faciliterer mødet med de forskellige dele, og hjælper vi klanten med at forstå, hvad det var de dele sagde. Men det er klenden og vedkommende Dele der styre sationen, kan man sige.

SPEAKER_02

er det her med, som du siger under personligheder, og der er den kernen af den mere autentiske, stabile del af os. Og de andre dele. Er der nogle idé om, kan man have uendelig mange dele. Hvor mange personligheder kan vi egentlig have mere at gøre inde i vores sind?

SPEAKER_03

Måske skal jeg lige sige eller først, at da Vetus begyndte at arbejde med delen. opdagede han igen gennem sine klender, at der også var en del, som de beskrev som den del, der ikke en del. Og det er det, som vi kalder selv. Og når den del træder frem, og det viser sig ofte, at de andre dele har beskyttet den eller holdt den væk, fordi den ikke var den var farlig i systemet, da vi var børn for nogen. Fordi det ikke alle forældre, der kan lide deres børn selv. ofte har vi et skjult selv. Og det er i relation til det, jeg sagde i starten med fald selv og ikke selv. Det ikke selv er ofte skjult, og det er det, vi hjælper mærke og frem. Og jeg tror, vi kommer ind mere selv senere, men bare lige for at sige en del af det også. Og er det meget forskelligt, hvor mange dele folk har. Nogle klienter har de samme dele, som kommer op igen og igen. Og andre fx mig selv. Jeg har en ny dele, der hele tiden dukker op i hver nyer. Jeg har haft mange tusind dele igennem et system. kan man sige, om de en eller anden måde beskæftiger sig med det samme timer, det gør de nogle gange. Men det er meget forskelligt, hvordan det er. Der er også nogle mennesker, der har dele som har navne for eksempel. nu er det den her del deroppe. Min del har ikke navnet, men de en eller anden måde flyder i gennem et system.

SPEAKER_02

Og i dit arbejde, hvor du beskæfter med det her, nu har du også nævnt, at du er roll for. Hvad er det, kroppen kan, når vi taler i det her terpi sammenhæng. Og hvordan arbejder du med kroppen?

SPEAKER_03

Ja, hvis jeg kun arbejder rent kropsligt med kroppen, er det jo noget med, det vi kalder manipulation af værdet. Og kan man arbejde i bindavet, og i nervøset og i vores vaskulære system og organerne f.eks. som alle rummer af forskellige former for følelser og oplevelser og traumer overordnet, kan man sige. Og der vil jeg med hænderne mærke ind i det, hvad jeg arbejder med. Og man kan sige, at før jeg kendte IFS, vidste jeg sådan set godt, hvor det dele var. Fordi jeg mærkede dem jo hver dag i min hænder. Men jeg vidste bare ikke, at det var det, det var, kan man sige. Fordi kroppen har et beskyttningssystem, som jeg også har i IFS, og kroppen har også nogle meget sårbar dele, som også er det, vi arbejder med i IFS. Og jeg vidste godt, hvordan jeg skulle møde kroppen og dens beskytter, og jeg vidste godt, hvordan jeg skulle hjælpe de såbre dele med at give slippe den særlig og forvisthed og anderledes som de var på. Men da jeg begyndte at arbejde med IFS, dukkede delen jo op, og jeg kunne sige, okay, det kender jeg. Men det, der overrasket mig, var måske nok, at fordi IFS er præcis en teknik, kan jeg faktisk ved at tale med folk, dybere ind i deres kropslige reaktioner og arbejde med dem, fordi vi kan arbejde direkte ind i, hvad siger den her kropslige reaktion. Hvad det, den gerne vil fortælle. Hvad er det for et budskab, den har, hvad det for nogle traver, der bær på. Og når den giver slip, sker der en forløsning af kroppen i det. kan det nogle gange være en god idé for eksempel at arbejde igen med Holding, fordi at der også er noget omkring liggende værg, som har brug for at give slip. Og måske er der stadig en form for acko af den holdtid i kroppen, for eksempel. der kan stadig ligge en eller anden form for næsten sådan en skygge eller en skald af noget, som egentlig ikke er der længe, men som stadig holder fast, som kroppen kan hjælpe til at give slipp på.

SPEAKER_02

Det er jo kræftfuldt. Og også arbejde med kroppen, og som du også nævner, at kroppen er jo vis, og det hele ligger dig, om vi ved det eller nej, ja. det er vildt interessant, hvad man kan med kroppen.

SPEAKER_00

Det er meget interessant.

SPEAKER_02

Hvordan kan vi begynde at forstå? Hvad er dængende, og hvad er min kerne. Hvordan kan det komme til udtryk? Hvordan kan man blive bevidst om det her?

SPEAKER_03

Hvis man kommer ud fra til det, er den bedste måde nok at finde en IFS-terapeut, og arbejde med vedkommende. Fordi det er ikke helt nemt at til. IFS er en meget simpel teknik, når man læser om det. Men når man sidder og arbejder med den, er den faktisk meget kompliceret. Det kan også være en god idé at læse om det, og kan man begynde at mærke nogle af sine egen dele. Og vi kender det jo også alt sammen. Allerding, hvor nej. Nu er der igen en ære kritiker, som fortæller mig, at jeg bør skærme mig for eksempel, eller at gøre noget forkert. Og vi kender også det der med at sige, nej er i svæsset for eksempel. Og jung arbejder fx med skyggen, som også er side af selv, som vi kender. delen er jo ikke udkendte for os den måde. Men vi har bare mange flere af dem, end vi tror. Og det vi i IFS gør, det er, at vi ligesom hjælper kvinden med at adskille sig fra delen. Det betyder ikke, at de ikke længere tilhør klenten, men det betyder, at de er adskilt fra selv. Og dermed opstår der en klarhed i systemet. Og det bliver også klart, hvad delens rolle er, fordi alle de traumatiserede dele i også har påtaget sig en rolle for at redde vores liv, kan man sige. Og blive opmærksom det er selvfecen. Og man kan starte med at læse nogle bøger, og man kan begynde at fornemme i sig selv. Hvad sker der nu? Er der en følelse her? Er der en spænding der? I princippet kan man sige, at næsten alt kan opfattes som en del. Men det er desværligt sted, man starter. Er der et lub, jeg går ind i? Er der nogle tanker, som bliver ved med at komme tilbage for eksempel. hvad er det for en del, der tænker de tanker? Hvad er det for en del, der har den smerte i vores albo. Eller hvad er det for en del, som bærer den utrolige kiderhed, som jeg kan mærke, der kommer op tidspunkter, hvor det ikke særlig ret, den kommer op. Og hvis man fx sætter sig om måske endda lukker øjnene og vender opmærksomheden ind af, og mærker efter kunne der være en del knytet til den her følelse eller den her kropslige fornemmelse.

SPEAKER_02

Nogle gange måske lige at prøve at stoppe op. Og lige tænke efter, for jeg kommer til, og nu nævner nogle eksempler. Når jeg tager mig selv, jeg siger ret tit faktisk. mange sikkert gør. Men hvis man skal tage en beslutning, eller snakker om et eller andet, er det ret hurtigt til at sige, om en del af mig vil gerne, og en anden del af mig. Det også siger, at det er jo ikke ret hvert sprog. Uden jeg ikke har tænkt over, at det er nogle hele personligheder, der spil. det kan begynder at spørge om: Hvad er det egentlig for en del af mig, der ikke vil?

SPEAKER_03

Og det vil jo gøre i FFS fx, det er at sige, at når du sidder sådan med det, jeg vil gerne den ene side, og jeg vil ikke den anden side, er der to polariserede dele inde i os. Og de har begge en ret til at blive hørt. Og de har begge et budskab, og de har begge en opgave i vores system. Men det der er vigtigt, det er, at du som personer til sted som den balancerende del, som sikrer, at begge dele får lov til at have den frihed til at sige, hvad de gerge. Og uden at ligesom sige, at jeg foretrækker den ene side frem for den anden. Fordi det vi gør, det er opbygge tillid. Og det er første i det øjeblik, at delen har tillid til os, at de tør at åbne op og fortælle, hvad det egentlig, de bærer på. Og meget ofte sker der det, når vi sidder med sådan en polarisering og ikke ved, hvad vi skal. At i virkeligheden handler om, at det er to måder at gøre det samme på. Og det handler altid en eller anden måde om at beskytte os. Delene har altid en positiv intention, det gør. Hvis man skal virkelig være ekstrem, kan man sige, at selv en morder den motdiske del har en positiv intention, som handler om at beskytte personen, som den bor i. Og måske har det været måden at klare sig i et hårdt miljø, som den person kan være vokset op i for eksempel. Det betyder ikke, at vi nogen måde siger, at det er okay at ud og slå folk i hjælpe, det er det. Men i det terapeutiske arbejde kan vi sige, at vi vil gerne høre den positive intention af den her del. Og kan vi hjælpe den med at slippe. Og det vi jo opdager, det er, at den del overhovedet ikke bryder sig om sin opgave. Og er utrolig ked af at have påtaget sig den. Men også at den føler, at det var den eneste måde at overleve på. Det handler næsten altid om overlevelse, specielt når delen er ekstreme. Man kan også sige, at i IFS er der kun en diagnose. Og det er, at dele bliver ekstremme. Det er altid det, vi arbejder med. Og det vi gøre, det er at hjælpe systemet med at blive mindre og mindre ekstremt.

SPEAKER_02

Og vil det sige, at når de bliver ekstreme, at de tager for meget over, eller for negativ.

SPEAKER_03

Ik ikke del. Kan man sige. Delene af vores dele elsker kontrol. Vi har også deles, der elsker at slippe kontrollen. Og det er tit dem, der kommer i krig med hinanden. Vi kalder det første for manjer og de andre for brændskere, fordi det er dem, der tager sig fra smærten. Det kunne fx være ved at tage stoffer eller drikke, eller indet og jobbe eller et eller andet. Og det, der sker, det er, at de tag over. Og det er også derfor, at vi ofte ikke kender os selv, fordi det er delen, der styre. En anden ting, som ofte er tilfældet, er, at dele ikke er særlig gamle, når de påtager sig deres roller. Og mange af jer skundt med tre, 4, 5, 6 år, som styre vores liv. Og i det øjeblik, at vi kan opdager dem og sige, at personen her altså 47. sker der i sig selv kan lave et stort skift i personen, fordi at dele pludselig bliver opmærksom på, at der ikke længere er brug for den beskyttelse. Men fordi de her dele lever i implicit hukommelser, hvor der ikke nogen tid, tror de stadig, at travlet er fuld gang. Og det at kunne pludselig se det og slippe det, gør, at de bliver mindre streme. Og er det, at de begynder at træde til side og sige, at kæmpe er en vokse til stede. Og man kan også sige, at en stor del af problemet er, at der ikke har været en voksen med nok selv til stede i de børns tilværelse. Og det er det, som vi bringer selv efterhånden, vi bliver mere voksne i vores egne proces.

SPEAKER_02

Nu er der jo rigtig mange uendelig uanet dele. Er der nogen, du ser, som ligesom går igen hos mange af jer. Er der nogle særlige delpersonligheder, der er typiske for os at rende rundt. Men nu er det lidt noget om kontroller.

SPEAKER_03

Vi har tre grupper af dele, som vi siger, at det, som alle har. Og den første gruppe af den, vi kender bedst, det, vi kalder managerne. Fordi det er dem, der styre vores liv. Det var dem, der sørger for, at jeg kom her i dag f.eks. og kom op og sørge for, at vi spiser og passer vores børn, går arbejde og det hele taget fungerer. Og de er samtidig utrolig opmærksom på, hvad der forgår omkring os. Og det er det, vi kalder proaktive. De sørger hele tiden for at prøve at til retlægge vores tilværelse, der ikke sker noget traumatisk eller et uh, eller noget, som de ikke bryder sig om. Og de vil enormt gerne have kontrol. Problemet er jo selvfølgelig, at de den ene side er utrolig dygtige til det, de gør, men også, at de tager man, at de kvinder vores frihed i forstand også til, at dem vi er. De er også meget opmærksom på, hvad andre mennesker mener for eksempel. Og forsøger hele tiden at tilpasse. den måde kan det blive særdeles svært at netop være sig selv, hvis man har mange manager. har vi den gruppe managøren af beskytter, og vi har en anden gruppe beskytter, som vi kalder brandsker. Og det er dele, som ikke er proaktiv, men reaktiv. Og det vil sige, at i samme øjeblik af noget dramatisk stof er vej op i bevidstheden, reagerer de et spidt sekund og trækker også væk. Og det kan for eksempel altså, det var meget typisk med alkohol eller stoffer for eksempel. Det kunne også være noget dramatisk som selv morger, at det er bedre døg at mærke den her særlig. Og det kunne også være noget banalt som at se pornografi nettet, eller køb ind nettet, eller se tv i timervis. Eller al de forskellige former for adspredelse, som vi har.

SPEAKER_02

Det er sådan meget undgåelse af det færd her.

SPEAKER_03

Udgåser ja. Det er altid enten bedøvelse eller fløgt væk. Og de to grupper beskytter også hver deres måde, og har ofte den samme intention, men de er helt tiden i krig med hinanden. Fordi maserne vil have kontrol. Og nogle gange sker der det, at den tredje gruppe, som vi kalder de forviste, og det er dem, der har, der bærer særten og historien om særten. Og nogle gange kommer de op igennem bevidstheden. Og det vil sige, at der er særlig til sted, og tager brandslukkerne også øjeblik væk. Og det vil sige, at har man mistet kontrollen. Og er de nødt til at scrue op for deres kontrol og tage den tilbage for brandskerne. vi laver hele tiden et system, der sådan skruger sig selv op. Onta, hvis vi begynder at den vej og arbejde med, hvad det for nogle roller de forskellige dele af os her. Og den tredje gruppe, er de forvistet dele. Det hedder ikke dansk, men det kan vi ikke rigtig ovs, fordi et eksil er et sted. Og de bær vores dramatiske historie, og de bærer vores forlærtidsfølelse, vores forkærtidsfølelse, vores anderledes tidsfølelse. Og meget ofte er de sguet væk i cyklen. De kan leve ned i sorte brønde eller i en stort grotte, og de kan være i en forfærdig tilstand, når vi møder dem, fordi de har været negligeret i måske 30-40 år. Og de har ikke noget håb om at blive fundet, men samtidig giver de ikke op, fordi det ønsker mere noget andet at blive hørt. hvis vi ser en film, der kommer til at græde, er det et forsøg at komme op og kontakt til os. Eller hvis man pludselig går gaden og bliver berørt af et eller andet, er det også dem, der forsøger at bryde igen. Og vores beskytte lag kan ikke lide det. Fordi hvis vi hele tiden mærket alt den smerte, vi bær på, kunne vi ikke fungerer i daglig dane. man kan sige, at det vi gør i en IFS-station, det er i en kontrolleret sætning og ind sammen med terapeuten i et meget tillidsfuldt rum, og bede om tilladelse af beskytterne til at kontakte de forviste dele. Og når vi er sammen med dem, hører vi deres historie og lade dem blive fuldt ud bevivnet. Det er en meget vigtig del af det. Nogle gange kan vi tilbage til, da vores trag med sker, og sig, at skal vi igennem hele hændelsen sammen igen. Og kan vi ikke i den virkelige fysiske verden ændre, hvad der er sket, men vi kan ændre deres opfattelse og deres forståelse af, hvad det er, der er sket, det får en ny mening, og der med mester det tragiske stof. Og det gør vi ved at hjælpe dem med at give slipp de byrder, som de bærer på. Det er meget ofte for at dele en meget konkret ting, som f.eks. en rygsæk fyldt med mørke, eller noget i kroppen, som skal have lov til at give slip. Og når den afbedelse er sket, hjælper vi delene med at finde tilbage til det, det oprindeligt var. Hvor man kan sige, at de var hverken forvistet, eller manager, eller brændslukker, de var bare dele. Og det er den naturlige tilstand inde i os, at delen bare er der. Vi kan ikke lave uden dænk, og vi kan ikke dem til at forsvind, hvis vi vil. Og det glæder ud af hele tiden. Men hvis det ikke er ekstreme, har vi et sådan forhold til dem.

SPEAKER_02

det her med at finde en balance mellem enene og alle skal høres og ses. Og når du sidder og beskriver det, sidder jeg sådan og tænker på, at vi kan se, det gør sig gælden hos os alle og hos mig selv. Og jeg kommer til at sidde og tænke det. Vi snakker jo meget om stress og der er mange ting, der stresser os, men jeg tænker helt grundlæggende, det jo være stressende for vores organisme. Når fx brandskerne og managers helt er konflikt med hinanden. Altså den ro og afslappet, man opnå, når man tør det hele.

SPEAKER_03

Og man kan sige, at vores nævnsystem er jo helt lidt op at køre grund af fx de konflikter, der er mellem managerne og brandskerne. Og i det øjeblik den ophører, der falder der ro over systemet. Og i det øjeblik, at de får vist af dele får lov til at blive hørt og afbeetet. slipper vi de forskellige tramer, som vi bær på. Jeg ved ikke, om vi nogen lov til andet. Fordi selvfølgelig er sådan grønt, man tømer for vand, kommer næste lag af vand op. Jeg tror, lidt svårt syner, at man kan faktisk lige fået et punkt, hvor man mere eller mindre har arbejdet sig igennem systemet. Jeg har ikke selv mødt nogen, som er kommet lige langt. Og det måske også, det bliver en måde at le og arbejde med delen og være sammen med dem, som føles som en utrolig fantastisk rejse også den måde.

SPEAKER_02

Nu har jeg jo ikke arbejdet i forhold i FS med mig selv. Men jeg kommer bare til at sidde og tænke, at det være min managers gætter på, der har været i gang. Fordi jeg miste min far da jeg var 19 år, og har haft rigtig mange år, hvor jeg gjorde alt for undgå det. Det var også følge ubyvidst. Jeg havde meget travlt med alt for at undgå at mærke. Og det gjorde mig jo enormt stresset, og jeg fik alle mulige fysiske skærker og ubalancer. Og da jeg endelig formede, jeg gik til Somatic Experience, blandt andet med kropslig, psykoterapi og psykologi og mange forskellige terapeuter. Men jo som du ser nok helt i mål. Men har fået sådan en rog efter at møde det, men også mødt det kropsligt. jeg sidder bare og tænker, det være nogle managers, der har haft. At påarbej det.

SPEAKER_03

Helt sikkert. Det tror jeg, det er det. Og jeg synes også, det er vigtigt, at det du siger med, at du har mødt det mange niveauer og også kropsligt. Fordi som rolfærker jeg jo også ofte møde det, at kvinder siger, jamen det har jeg arbejdet igennem. Hvorfor er det? Og kommer det stadig op i kroppen, ikke. Og hvis det niveau ikke er blevet mødt, er der stadig noget tilbage.

SPEAKER_02

Ja, er vigtigt også at kroppen med.

SPEAKER_03

Og det er også vigtigt at sige, at det ikke altid, at en gang er nok, fordi vores dele, vores forviste dele især har mange aspekter. Og vi skal måske tilbage til et traver mange gange, før det nemlig bliver forløst. Og det er klart, at fx, skal vi sige specielt seksuelt misbrug af børn, er et uyre traumatisk område, hvor vi er nødt til at tilbage igen og igen med vores klender og hjælpe dem til langsomt og det til at give slip. det kan være, det er ikke sådan en eller anden form for.

SPEAKER_02

Det er et quick fiks.

SPEAKER_03

Quick fiks. At det bare klarer vi lige her. Det kan være en lang proces. Men sådan er jo også, når man er inde i processen, føler det jo helt samme fremskridt, man arbejder med. Og vi kan ikke være fokuseret målet den måde.

SPEAKER_02

du siger, det er måske også en livsve i princippet, som man kan hjælp til at i gang med. Og udholder den sig, som den skærer.

SPEAKER_03

Og hvis du siger fx, at jeg bliver udtoldet efter fuldstændigt, jeg jo sige, at det er også en manager, som gerne vil styre processen og kontroller.

SPEAKER_02

Det er noget kontrollig. Jeg kunne godt tænke mig at tage samtalen, jeg ved ikke, om jeg skal kalde dybere. Men i hvert fald omkring det, du også nævner i dine to bøger, om spirituelle væsener, om spirituelle kriser, og kun da linne åbninger. Og inden for IFS-litter, der har det jo været noget tilbageholdt viden alt det her om spiritualitet. Kan du fortælle lidt mere, hvad det vil sige? Altså spirituelle væsener og kriser. Hvad betyder det? Hvordan kommer det til udtryk?

SPEAKER_03

Jeg vil start med at sige, at jeg tror, at i starten, der var der nok at ønske fra IF's side om at ikke blive en eller anden form for hubo terapi. Sådan med alt for mange spirituelle elementer, fordi IFS vil også gerne anerkende som en seriøs terpiform, hvad den er nu. Og derfor er det blevet lidt lettere at råbne op efterhånden for det arbejde, som jeg også foretager. Men IFS er en dybt spirituel terapiform. Og det giver sig udslag i dels det konkrete arbejde med selv, som i sin kerne er spirituel. Og jeg ved ikke, om selv præcis er det samme, som når man siger for eksempel killen eller source, eller hvad man kalder det, eller kristus bevidsthed eller budder bevidsthed, eller alle der forskellige benævnser, man har. Men selvet har i hvert fald en masse af de samme kvaliteter. Og vi kan også tale om, at vi er delet et større selv, som er større end mennesker. Og kalde det naturen eller Gud, eller hvad skal vi kalde det, det ved jeg ikke. Men der er det, vi kalder selvener, som kan føles i kroppen, når man ved, hvad det er, og som man også kan møde i mange andre traditioner. Men den der følelse af er totalt flov i kroppen, at det sker en anden måde pipler eller kribler i kroppen. Og man kan føle, at man bare er kontakt og man er dybt groft. Det at være i stand til at kropslegere selv den måde er en dyr og vigtig del af IFS, og der igen kommer spiritualitet. Og sagde, at der kun var tre slags dele. Og vi sige, at det er der. Men der er altså også nogle andre væser rundt omkring jer som vi meget ofte møder i IFS-teri. Og de god af med dem, vi kunne kalde spirituelle guder eller tokinddyr, eller kræftvæsener, som vi kan møde som engel, eller som dyr af bjørn, eller en løve, eller en slang, eller hvad nu der dukker op, som vi også kender fra en utrolig masse shamanistiske retninger. IFS er i en vis forstand bygget op om shamanismen også. Der kom nogle vigtige ting ind gennem en af de første IFS-terapeuter, der hedder Missie Rose, som arbejdede med shamanisme. Og selv den der afbedelsesproces, som jeg snakker om før, hvor man hjælper de forviste dele med at slippe travret, er også en shamanistisk teknik, hvor man giver byrden til naturelementerne. Det mærkeligt er, at det virker, men det gør det. der kommer spiritualiteten også ind, og har vi de negative, spirituelle væsener, som stadig er omstridt i inden for IFS. Der er nogle terapeuter, der ikke tror dem, og der er andre som mig, der arbejder meget med dem. Og det ser også ud, som om, der er nogle terapeuter, der i høj grad får klienter med den slags tilsteværelser, og andre, der ikke gør. Og jeg har valgt at sige, men jeg arbejder med det, som klenten kommer med. Og jeg ved ikke, om der findes f.eks. tidligere liv, jeg ved ikke, om der findes dæmoniske tilsteværelser. Men klinterne kommer med noget, som for dem er det. Og det er fuldstændig lige virkelig som at sidde her i stolen, og det er det, vi arbejder med. Jeg kendt det også allerede fra kropsarbejdet med Rolf, hvor jeg nogle gange kunne hjælpe folk med at give slip mørke tilstedværelser? Jeg tror et tidspunkt i dag havde jeg, der havde siddet og mediteret en grav, som havde 14 tilsteværser, som I kunne hjælpe vedkommende med at give slib på. Hun havde det forfærdeligt. Fordi der var et mærkeligt. Huller mig sige.

SPEAKER_02

Og er det nog fra kommende delt, eller det også nogen, der er nogle af vores del personligheder.

SPEAKER_03

Og det er et rigtig godt spørgsmål, fordi vi har jo det, der hedder skøgen. Og den dukker også op i jeg sammenhæng som dele, der er del af skøgen. Og hvis vi begynder at skube dem væk fra os, skaber vi mist til lidt vores andet system. Fordi begynder delen at blive roligt at du og slæp af os. vi er nødt til at allerførst at afklaret, er det her noget af os, eller er det faktisk noget, der kommer ud fra. Og jeg vil sige, at 99,9%, er det noget af os. Men er der den der lille 0,1%, som kommer et andet fra. Og jeg tror ikke, vi kan forklare det. Men det dukker op som det vi vilde afdøde sjældent. Og det er der mange af inden for den 0,1 procent. Og det er rimelig nemere at hjælpe, fordi de ikke har fundet ud, at det er døde, eller også har nogle særdeles gode grunde til at føle, at de knyter sig til en person, eller også have set lejligheden til at smute ind en person. Det kunne fx være, hvis du ligger hospitalet, og har været i narkose eller har været ude for en stor krise, hvis du er i en psykodelisk session, og pludselig er den eller anden form for tilsteværser, som kommer ind i der. Eller det kunne også være fx ved hjælp af alkohol og andre ekstreme tilstande, men også bare traver i sig selv kan tiltrække den form for tilsteværser. Men når de bliver gjort klart, at de faktisk ikke bør lever den her personer, eller ikke selv kan noget ud af det, plejer det være meget let i det, vi kalder lyset. Og det er ligesom, kan man sige det ultimative sted, hvor alle de her entiteter kan forsvinde ind i. Vi kan ofte hjælpe med at lave en tundel ind i lyset, og forsvinder de ind der. Og når det er afdelet, vil der ofte også være nogen på, det vi kunne kalde den anden side, som rækker ud efter dem og hjælper dem med at komme op. Og det er normalt en hurtig form for genskud. er der nogle kræfter, som til simmer ud fra naturen, som kan have noget med en form for rovdyr eksisteren, jeg sådan kaldte. Det kan også være noget endnu mørker, som bare gerne vil vende tilbage til naturen, og som ikke har nogen helst, noget som helst ønsker om at komme ind i lyset. Og altså for mig har alle dele, lige gylligt om de tilhører lej deres egen frivilje, og hvis de deler tilbage til naturen, jamen, hjælper jeg med at komme tilbage i der selv. Og har vi dem, som vi i gamle dag vil have kaldt dæmoner, som kirken jo har arbejdet meget med og har slåset meget med. Og der er vores tilgang fuldstændig modsat, fordi i en vis forstand, kan man sige, at hvis du arbejder med det, vi kalder en ikke tilknyttet byrd, som er det samme som en dæmonisk energi. bliver jeg i en vis forstand terøt for den dæmon eller den tilknyttet byrde. Og det bliver min opgave for at hjælpe klienten, og den tilknyttet byrd, at hjælpe den ind i lyset, eller måske tilbage til et mørke, hvis det den vil. Og der kan man kan vi, der kan jeg se ud for det arbejde, jeg laver. Og det er helt fint for mig, hvis man synes, det er for langt ud. Men det, der ofte sker, det er, at de her dæmoniske kræfter er. Det vi kunne kalde ingen, som et eller andet tidspunkt er blevet loket ind i en nørk tilværelse, ofte med løft om magt og betydningsfuld. Og som ikke kunne komme ud af det igen, og som dybest set godt ved, at de er bliver lovet for. Og i det øjeblik, man begynder at i dialog med dem og snakker med dem, og også fortæller dem, at der faktisk er mulighed for at vende tilbage til lyset. kommer der et tidspunkt, hvor de bryder sammen og indrømmer, at det er faktisk den dyke længsel, de har. Og hvis man kan nu ind til den dype længsel som de der mørke dæmiske tildler, kan vi hjælpe dem ind i lyset også. Og det sker jo en stor ændring, både for den ikke tilknede byte, og for personen, som har boret den.

SPEAKER_02

Det kan man forestille sig. Men tygdej. Det give og rendt med det. Og jeg synes jo, det er interessant at tale om alt det her spiritualitet, når vi taler om selvudvikling, og når vi taler om at leve tro med sig selv, autentisk, kerres selv, hvad det kalder det. Det ligger nær sådan også for mig og min oplevelse, for nu har jeg også en baggrund som psykolog, og har brugt mange år på, at lige tro med mig selv. Som jeg jo i langt hen ad vejen troet var en psykologisk proces. begyndt jeg at forstå, at jeg handler også meget om kroppen. Men i dag, der er jo lyst til at sige, at ud den selvudviklingsrejse at begynder at leve tro med sig selv. Den vil uundgåligt blive spirituelt. Og det er det, jeg har oplevet, fordi som du har siger, spørger sig selv, hvad er mit i selv. Det er jo en del af noget større. Det er i sig selv, når man spørger sig selv, hvem er jeg? Hvorfor er jeg? Det bliver bare spirituelt. jeg synes, det er en sindgt vigtig og spændende komponent, som er rigtig god at være uben over.

SPEAKER_03

Det synes jeg også. Og det, som også, kan man sige, berolet mig, da jeg begynder at arbejde med det. Det er, at spiritualitet jo altid før. Og det betyder også, at det er det, som har en container til det. Hvis vi kan være med vores krop, kan vi også rumme den spiritualitet, den har med den. Og langsam kan man sige vokse ind i den spiritualitet.

SPEAKER_02

Nu ved jeg, at du selv har haft det, som du kalder en kundalåbning, og det er også noget, du arbejder med og møder i dit arbejde. Kan du dele noget om den oplevelse, og hvad det er, og hvad vi kan bruge den til at arbejde med det?

SPEAKER_03

Ja. Da jeg var 18. Eller faktisk allerede, da jeg var 16. Startede jeg sådan en aftenskole med jogg. Jeg var jeg bo en meget lille dansk by, meget langt væk i landet. Og jeg føler mig meget indsom og isoleret i det sted. det var en ting at bruge en aften på. Og derover, hvor jeg slutet i gymnasiet, der blev kontaktet af den jugær, som havde haft aftenskolekurser, og bør ikke, jeg havde lyst til at komme ud og være et retreet. Og hunsk, at jeg ikke blev råd til det, det jeg kunne gøre, hvor jeg hjælpe tilstedet for. Og det gjorde jeg, og var jeg tænkt sammen med en gruppe mennesker i, jeg ved ikke, om det var år 10 dage. Og da jeg kom hjem, fortsætter jeg lidt med de praktikker, vi havde lært specielt meditation. Og en dag, jeg sad, det var midt sommeren. var det som, der var et sløjt, der faldet ned, og det var ingenting. Altså i den endre verden. Og det kunne være som et vind pludsfor et vinduer eller et eller andet. Men da jeg gik om aften, kun jeg ikke sår. Fordi hver gang jeg forsøgte at ned i søvn, kunne jeg ikke komme længeren til at være i en meditativ tilstand. den nær sov jeg ikke, og jeg tænkte, om det er okay, jeg har ikke prøvet før, men jeg falder jo til gengæld i dybden næsten nat. Men det gjorde jeg ikke. Jeg har røj i en meditation igen i stedet for, og jeg begyndte at blive bange. Og samtidig begyndte meditationerne, måske fordi jeg bliver bange. At blive mere voldelige. Og det fortsatte faktisk i 7 dag, hvor jeg ikke sover, og hvor jeg kun kunne meditere. Og hvor jeg tror allerede tred. Byndte at blive sådan ligesom en tilbagevende til inkvisitionen med blåde, voldsomme, grusomme tortursener og slagt af kvinder den mest brutale måde. Og jeg tror simpelthen ikke låden, fordi jeg kunne ikke slippe fri af det, når jeg førde mig i sen. Og den 7. dag, var der en brændsklær ind i mig der sagde. Nu er det nok med smæren. Nu forlader vi verden. Og jeg kunne høre lidt af kniv af sang og kaldt mig. Jeg gik op i køkkenet og tog den. Og var der nogle mand i der tog over og sagde, at nej, vi skal ikke døgn. Og hjælp de mig til at kontakt mine forældre, som løber sov. Og jeg havde ikke haft nogen at tale med, fordi den slags ting kunne jeg ikke delt mine forældre, fordi de synes jeg forvejen, jeg var langt ud. Ikke fordi jeg var det, men fordi i forhold til der var, hvor de var. Og havde jeg mit første møde med sygdæsen i den forstandet af en læge. Og der tror jeg, jeg fik et stort chok, fordi jeg beskrev, hvad der var sket for mig. Og for meget er der ikke nogen som helst tvivl om, at det var mitdationen, der startede det. Og lægen ville ikke tro mig. Fordi han mente, jeg var psykotisk. Og jeg kunne jo ikke det tidspunkt som 18 år uden nogen som helst viden sig, at det er en spirituel proces, jeg er inde i, og det er vigtigt at respektere. Men jeg vidste bare, at jeg skulle ud af det her lægekontor hurtigt muligt. Og det eneste, jeg skulle have, det var nogle pillers at hjælpe mig til at sove. Og jeg skulle ikke have noget som helst andet med den lærer at gøre. Og det lykkedes mig en eller anden måde at lukket det hele ned og komme ud og hjem og tag mig selv. Og tror jeg, det var nok nødvendigt for mig i tre måneder og have en anden form for angst af medicin og medicin. Men det jeg fandt ud af. Det lyder vanvidigt, men jeg tog en arkitektlampe, når jeg gik i seng og låte jeg lampen lyselig dragt ind i min øjne, fordi kunne jeg ikke se billederne. Og ganske vist, var der sådan en fornemmelse af uro og angst og terror i kroppen. Men det var alligevel nok til, at jeg nogle gange kunne sove til tre timer, specielt med den medicinke hjælp, jeg havde fået. Og fordi der var meget energi i min kroppe, havde jeg ikke brug for mere søvn. Men jeg vidste aldrig, hvordan det var, når jeg vågnede op, fordi nogle dage var jeg fuldstændig vildt energisk, og jeg var meget vent. Og nu kunne jeg ud gaden og kunne snakke med hvem som helst med de tre timer. Fordi der var bare mange ting, der foreg, og jeg havde lyst til at snakke om. Og andre dage vågnede jeg op og var totalt blyttung af depressionen og kunne overhovedet ikke tale med nogen for eksempel. Og jeg startede en ny uddannelse, og jeg kunne faktisk ikke læse. Fordi ord og sætningen var følge med energi, at det øjeblik startede en energiproces i mig, som jeg ikke kunne rumme. Og var jeg nødt til at begynde at finde ud af, hvad pokker var det egentlig, der forgik. Og var det så, at jeg fandt ud af, at det jeg havde var en kunne kalde en kræftig kun derlig opvågning. Og det er den energi, som i følge hinduismen og også andre traditioner, f.eks. i Afrika. At det er måske en seksuel energi, måske en livsenergi, eller også noget helt tredje, som ligger. Normalt inaktivt ved roden af rygsålen. Men den kan stige op, og vi gerne op i hovedet at møde vores. Det vi kalder vores kronos chakra i toppen af hovedet.

SPEAKER_02

det fordret her kronisk.

SPEAKER_03

Og sker der i det i følge den hinduistiske tradition i et guddomligt bryllup, når den når deropp, og bliver vi oplyst.

SPEAKER_02

det er en positivt proces.

SPEAKER_03

Ja, med mange mennesker. Og jeg vil allerført sige, at jeg bliver bestemt ikke oplyst. Men det, man jo siger inden for traditionen er, at du er nødt til at have en lærmester, en gruppe eller en eller anden form for person, som har prøvet det og ved, hvad det handler om. Og skal det langs.

SPEAKER_02

man kan den række støtte i den proces.

SPEAKER_03

Og ikke bliver bange undervejs, fx. Og er det noget med en masse øvelser, teknikker, kropstillinger og medicationer og for at sikre en rolig opstænk. Men det sker jo bare det hele tiden, at det sker spontant. Og folk kommer i store problemer. Og det er ligge, om du bor i østen eller veden, sker det. Ufærdeligt mange mennesker her, som har haft det problem i større eller mindre grad.

SPEAKER_02

Jeg synes også, det er oplevet en spontant kundalinjåb.

SPEAKER_03

Jeg synes også, det er vigtigt at sige, at det her er, hvad der sker, når det går galt. Fordi der jo masser af mennesker, der går til det, der hedder kundolin joker, fx, og oplever måske nogle strømninger i kroppen, som føles behægt. Og det her er væsent forskelligt fra det. det er ikke for at sige, at det kan lade sig gøre og arbejde med de teknikker og de ting. Men pludselig kan det være som at være gået om brord ret til banet. Og har vi et problem.

SPEAKER_02

Ja. Og nu siger du også, at da du blev mødt i det var syghusvæsenet. bliver det opfattet som en psykotisk tilstand. Og der er jo selvfølgelig det to forskellige ting. Hvordan ved man, i kan værd med sted, som lytter, og har haft en lille oplevelse. Hvordan ved man, om det er en kundalinåbning eller en psykotisk tilstand?

SPEAKER_03

Ja, der vil jo nok altid være et grøn eller en grønstone, hvor det er svært at afgøre det en eller det andet. Men jeg tror, at der er mange mennesker, som er i det psykoiske system, som har haft en kundelne åbning, for eksempel, og som oplever det ting. Men der er nogle forskellige markører, som jeg i hvert fald kan genkende både i mig selv og også i klienter, hvis vi snakker om kun det ligge. En meget tydelig ting, det er en følelse af, at det brænder op gennem rygshollen. Eller at der stiger slang op, eller at der slanger helt rundt omkring os forskellige måder. Og også en følelse af et voldsomt pres mod hovedet, eller at noget en energi sidder fast måske ved hjertet, eller ved mellemgålet, eller ved mærgen. Vi har nogle forskellige kropslige systemer, som også forsøger at holde den her energi ned krægt beskytter fx mellemgulet. Men det kunne også være frygten for mistet sit liv og størn. Og det der humør svænger, som jeg snakkede om, hvor man den dag er nem bipolar, kan man sige. Og det der med, at for eksempel at have svært ved at læse eller tage omgivelserne ind, fordi alt er fyldt med energi. A de dag, hvor jeg ikke så, jeg fx rummet, jeg sær i mit værelse opløs af fuldstændig muerne bliver pulserende møblerne stod og dunket frem og tilbage. Og jeg kunne se, atomerne bevæger. Og jeg kunne også mærke, at jeg ikke er bare andet end for tætter ophåbning af atomer. Og den slags overstandslig oplevelser er også noget, man har. Og er der meget ofte et meget stort behov for at bevæger sig. Og der simpelthen folk med kunterin opvågninger, som nærmest er gået sig selv. Fordi at de var nødt til at for at energien ud. Og lid og ved og ved man går. Og i første måneder jeg vandrede urbrudt. Nu er jeg i et område, hvor der var masser af skov og strand, jeg kunne i de områder, og simpelthen mig selv træt. Selv man en måde aldrig blev træt. Men kroppen blev træt. Men energien pumpede stadig. Og kan man fx også, at det oplevet tit. At man opfatter simpelthen, hvad andre mennesker tænker, og hvad de føler. Jeg sad fx en dag i en bus, hvor der var meget lidt plads mellem sæderne. Og jeg kunne simpelthen ikke undgå, og hele tiden er ind i hjern den der sæd foran mig. Og jeg forsøgte sådan at komme væk, og der var ikke andre plads i bussen. Men hendes tanker kærnet ind i mit hoved. Og sker der også nogle gange det, at man simpelthen lærer at tale med dyr og eksempel træer og planter. Altså Frans og Sisig var jo fx kendt for en hel, der taler med dyr. Jeg tror, han har haft kun det lige rejsen. Og jeg har selv oplevet for eksempel, at det træ pludselig ud i dyrnen kaldt mig selv jeg sad i København. Og jeg måler tage der ud. Og der var præcis det træ, der står og venter mig, og som ville have, at jeg skulle træde ind i det synerg og er sammen med det.

SPEAKER_02

Altså det lyder jo både enormt magisk og traumatiserende, som du også siger, uden den nødvendige støtte. Og potentialet handler om en træden i en højre bevidsthed. Og kommer i kontakt med sit gerne selv i principet.

SPEAKER_03

Altså, det er processen jo nok med, men jeg tror jeg ikke, det er det, man kommer i kontakt med før. For det første, tror jeg, det er en meget lang. Jeg tænkte det i mange år efter som en gave pakket ind i slang. Og de første tre år, jo faktisk ikke rigtigt.

SPEAKER_00

Tre år.

SPEAKER_03

Og vil jeg sige, at de første 10 år var jeg et mærkeligt sted, men hvor jeg tro selv kunne sover. Jeg begyndte at kunne læse efter nogle måneder, fordi jeg lærte at tøme et hoved for år ved at skrive ned. Det var derfor, jeg blev forfærdet. Og i de første mange år, der var jeg nødt til at skrive hver dag for at tøme mit hoved for energi. Men jeg havde fundet en måde at gøre det på. det er noget med af efterhånden, begynder kroppen jo langsomt og integrer. Og jeg tror, for mig handlede det i første omgang om, at jeg mødte den bioenergetiske terpiform. Og jeg tror, det var vigtigt for mig var, at det var kroppen, jeg har begyndt at arbejde med. I den teriform, kan man stå og ryste, og ligesom lade nogle spændende ud af kroppen. Lidt ligesom du gjorde der i se. Og det tror jeg, jeg var starten for mig, fordi der var meget angst omkring kroppen. Jeg havde min kropp, for den havde jo for mig fuldstændig. Den havde været ved at slå mig hjælpe. Og den følte som min fjen. Jeg både inde i min fjende. Jeg rejste også til Sydamerika og boet meget primitivt i halt andet år. Fordi jeg vil tilbage til nogle rødder. Ganske vist var det ikke min rød, men en eller anden måde at leve tæt jorden, som jeg kunne kom til. Og det tror jeg også hjulte mig. Det var ligesom en ny start min tilværelse. Men efterhånden begynder man jo at her tingene. Og en dag, vidste jeg bare, at jeg var ikke bange for den energi længere. Og da jeg kontaktet den igen. Det er 30 eller 4 år senere, ved jeg siger. Det tog langt tid for mig. Men opdagede jo, at jeg havde jo arbejdet med den i mange år uder, at det egentlig var det. alt var pludselig blevet velkendt, og der var ikke længere noget farligt i mit system. Og nu er den fuldstændig integreret, og jeg kan være med og kontakt med den, og jeg kan arbejde med andre mennesker, der har det problem. I starten kunne jeg ikke være sammen med andre mennesker, der havde det problem, fordi min egen energi gik fuldstændig, når jeg var det.

SPEAKER_02

Enormt kræftfuld energi. Der er nog rigtig mange, der ikke har haft noget tilnærsesvist. Men møder vi den i dagligdag i jeg selv den her kunde ligne energi.

SPEAKER_03

tror jeg, at det er noget med den der følelse af ligesom at falde ind i sig selv og være sig selv og er i flov. Det er sådan begyndelsen det. Og det kan være det der enorme velværd ved bare at være godt til passer i kroppen og være sig selv. Jeg vil ikke sige det minder, man forelsker så, men alligevel lidt den samme følelse af, at det utroligt var det her. Jeg tror, det er den niveau, den sådan normalt befinder sig på.

SPEAKER_02

Er der noget, vi kan gøre ud over nu nævner du meditation. Vi kan gøre, for at have mere kontakt eller får mere af den her energi.

SPEAKER_03

Det er jo et godt spørgsmål, og jeg ved ikke, om vi skal have mere den energi. Det kommer i hvert fald and måden, man gør det på. Jeg tror, det er fint at lave fx kun derin, joga eller tanker, at være med den energi den måde. Men jeg tror også, det er vigtigt, når man arbejder med den, at man gør det sammen med nogle mennesker, man har tillid til, og i en eller anden form for sammenhæng, hvor det føles ægte, og kontrolleret den god måde. Jeg tror, der er altid en far for at arbejde med det, specielt, hvis man gør det egen hånd. Og kan man jo også sige, at de gamle traditioner arbejder hård med at presse energien op samtidig med, at de forberede ind det. Og jeg har mødt en helt del kundal nu, som føler sig misbrugt. De føler, at de er blevet pisket til at skulle aflevere deres oplysning, deres enlignement og give de ger, som de har med, som i høj grad handler om udvide sandse evner. Og som er for vidt også er traumatiseret, og som jeg har kunnet være sammen med at hjælpe med til at give slip den form for traumatisering. Og det jeg efterhånder nået frem til, og måske også den måde, man kan være sammen med dem på, det er ved at være meget respektfuldt og ærfuldt og være sammen med den energi, og gøre den opmærksom på, at jeg kan menneske ikke holde til, at du bare ragler igennem mig, fordi det er for voldsomt. Men hvis vi kan finde en måde at stille og roligt og mødes på. Og hvis du vil skruge ned for intensiteten af den kræft, du har, ikke sådan at du forsvinder, eller vi mister kontakten, men vi bare kan være sammen om det, kan man begynde at arbejde med det.

SPEAKER_02

Er det noget, man kan sætte som intention over for sig selv?

SPEAKER_03

Ja, det er det.

SPEAKER_02

Som kan hjælpe.

SPEAKER_03

Det kan godt være, at man også nogle punkter har brug for, måske en, der kan hjælpe en med det. Og det er blandt andet, jeg også arbejder med mine kundelinklæder med. Vi ved fra IFS, at vi kan belen om at skulle ned fra intensitet med den lovning, at vi bliver her. Vi går ikke fra dem, men vi kan ikke skabe en relation, hvis vi bliver overvældet. Og det forstår kungen også, selvom den måske ikke er en decideret del af os, men noget andet. Og når den opdager, at hvis den gør det og får lov til at folde sig ud, opnår den faktisk det, den vil, og komme op i toppen af året. Og den første gang, jeg har arbejdet med en klæd med det her problem, der fik jeg også en overraskelse. Fordi for mig var det jo altid noget, der præsede op urbrudet. Og meget specielt de første tre år. Men efter 20 minutter, er det slang plødet til at sige nu er den træt, og nu vil den ned i kortsenet igen. Og faldt den bare sådant ned og faldt i søvn. Og den klædt var kommet med problemer med at ikke kunne styre energien. Og da den først havde været op, og selv valgt at ned, har den været roligt ligden. Og det er også, jeg oplever af mine klæder, at er der pludselig længere et problem. Dels energien ikke voldsomt længere, og dels kan den bevæge sig ret frit. for mig er det blevet noget med at sige, at jo mere vi respekterer den energi, og ser den som en biologisk proces, som er en integret del af os, som vi ikke skal prøve at forse frem. Også i teknikker, som vi måske ikke lang ved, for ser den frem. Og møden den der, hvor den er, får vi en helt anden proces, som føles integrerende i stedet for ødelæggende? Og det er nok virkelig den vigtigste budskab for mig, at vi kan være med den energi.

SPEAKER_02

Ja respekter det.

SPEAKER_03

Simpelt.

SPEAKER_02

Inden for IFS terminologi, der taler man jo også om det, der hedder unatch burdens eller ikke tilknyttet dele, som rummer noget af eksistens mørkere dele. Kan du fortælle mere om, hvad det er for noget.

SPEAKER_03

Vi har jo allerede været inde det med de forskellige afdøde og dæmonerne, og de energier, der vender tilbage til naturen. Det er et vigtigt område at være opmærksom også. Hvis man har klædner, der dukker op med det. Det der kan være interessant, det er kædet det sammen med fx tidligere liv også. Hvad det sådan er. Fordi nogle af, hvis vi går tilbage i tidligere liv og møder os selv, som hvis man er mand i det liv, kan det godt være, at man møder sig selv som kvinde i et andet liv. Og også undersøge om grunden til, at det her tidligere liv der går op, fordi den person i det tidligere liv også har boret en byrd. har vi pludtet to lag af noget, der forgår. Og er vi også nødt til at forholde os til den ikke tilknyttet byrd, som den her person i det tidligere liv kan have været i besiddelser af. der er mange lag i det her, man kan arbejde på. Og det er nogle gange det, der har nødvendigt for at skabe en forløsning. Jeg synes også, samme måde, som jeg kunteren er det vigtigt at sige, at fra mit synspunkt som IFS terapeut, er det ud som om det kirken har gjort. Det er gået krig med dænerne. I stedet for at omsorgsfuldt og hjælpe dem ud af vores systemer. Og det er også derfor, at alle de der hårdfilm og skærk, biografier og ting af jeg kommer ud. Fordi at bliver det en kamp mellem to magtfulde kræfter, som jeg ikke er sikker på, mennesker altid vender. Sandsynligvis gør det i de fleste tilfælde. Men hvis man går i en dialog med dem uden at lade sig overtage dem andet nogen måder, er der jo en mulighed for at hjælpe de ikke tænkt byret til at gleppe. Og overordnet, mener jeg jo, at man sige vores formål med det her arbejde og måske at være verden, det er at bringe mere lys ind. Og den der følelse af, at kan vi hjælpe mørket tilbage til lyset. Jo mere vi kan gøre det, jo bedre.

SPEAKER_02

Der er jo meget potential i at favne, og rummet og møde det, og i forlængelse af det jeg nævnt før med, hvordan jeg også har oplevet i kæmpe potential i også at åbne vores øjne for det spirituelle. har jeg selv oplevet, at jo mere jeg har arbejdet med mig selv, både kropsligt og en eller anden måde, som vi snakker om, men jo mere jeg kender mig selv, har jeg også siget med oplevelsen af, at der er noget i mig, der ikke hører til det her liv. Og har blandt andet også gået til noget rekreationsterapi. Og fået nogle indigter, som en eller anden måde 10 år til at falde plads, fordi det har været nogle gange frustrende for mig. Jeg vil vide, hvorfor hvorfor, hvorfor. Og det er jo fordi, at vi altid skal vide. Men jeg fik en oplevelse af i forlænge af, jeg har åbnet meget mere for det spirituale. Det hører faktisk til et tidligere liv, ja.

SPEAKER_03

Og det har jeg jo utroligt mange mennesker, der har den oplevelse af, at det hænger sammen den måde. Fordelen med IFS er, at vi kan betragte det tidligere liv, den person i det tidligere liv som en del. Og dermen kan vi ind og skabe en relation til den samme måde, som vi gør med vores egne dele, og måske er det en af vores egne dele. En af de ting, som jeg ikke ved, at kender noget svar på, men som jo ofte dukker op i mit hovedet er et tidligere liv i virkeligheden en symbolsk fremstilling af noget, der forgår i os i nu tiden, som vi er en eller anden grund har brug for at placere tilbage i fortiden som noget. Jeg ved, at der er forskellige mennesker, som har undersøgt sandhedsværdien af de her ting. Og der er lidt tivsydige fortninger af det, at nogen mener, at vi kan spore tidligere liv tilbage, og andre minder vi ikke kan. Og også samme måde kan man sige med de mørke kræfter. Er det i virkeligheden også en form for symbolsk fremstilling af nogle ting, som forgår i vores cyge, som vi den måde arbejder med, og samtidig kan slippe. Og jeg ved det ikke. Og dybest set er heller ikke sikkert, at vi nogen kommer til at vide det eller behøver at vide det. Men det er det, der dukker op.

SPEAKER_02

uanset hvad det er, skal man i hvert fald give plads til det dukker op.

SPEAKER_03

Ja, det skal man.

SPEAKER_02

Og det kan være, vi i dag for svarende sort vidt.

SPEAKER_03

Det er jo rigtigt.

SPEAKER_02

Jeg kunne godt tænke mig her til sidst. Og spørge lidt mere konkret ind i forhold til, hvis nu er nogle lyttere, der sidder og tænker af den en eller anden år, at IFS kunne være relevant for dem. Er der nogle særlige problematikker, du typisk møder, og som er oplagte at henvende sig til IF omkring.

SPEAKER_03

Jeg altså, hvis jeg skulle sige sådan en stort par, er det traum og kompleks traum. Forskellig stress tilstande, postrum ikke stress. Men også polariseret tilstande, hvor man ikke kan beslutte sig for eksempel. Det kan være nogle meget konkrete ting. Og det består vi jo i FS med alt det, som man arbejder inden for psykoterien og for psykologin, og også psykiatrigen for vi kan arbejde med det meste. Og vi kan også arbejde med forskellige psykoiske tilstande, hvis kvinden er godt medicineret fx. Og hjælpe vedkommende med at langsomt lab ud af medicin.

SPEAKER_02

Kan det for eksempel være sitofroni og den former for det?

SPEAKER_03

Det er stadigvæk uafklaret med skitofroni, fordi vi har nogle gode resultater, men vi er ikke langt med det, at vi er Gud at sige, at det kan vi også arbejde med. Men der er i hvert fald tilfælde af skitofroni, hvor det handler om, at nogle dele er blevet ekstrem, ekstremt polariseret og der med arbejder. Og også nogle gange, hvor der er nogen ikke tilknyttet byrde blandt blandet ind i det. Men jeg tror, det er et af de områder, som vi forskellig vis arbejder nu og ser ind i, og hvad vi kan gøre for at hjælpe. Og er der også det hele det psykodeliske område. Fordi man kan sige, at når man sidder som klient i en IFS-station, er meget det, der foregår dramagtigt, eller jeg kunne også sige psykiodelisk. Og IFS passer utroligt godt ind i det psykodeliske arbejde. Både med at forberede dærene på, hvad der skal ske, fordi der vil absolut være nogle beskytter, som ikke har lyst til at slippe kontrollen, når man fx tager MTMA eller syglet. Og har talt med de beskyttere forhånd, de ved, hvad det er der foregår, gør, at processen bliver letter. Og efterfølgende af den integrationsarbejde, som er nødt til at foregå. Der er IFS også utroligt gavnligt for det, kan man sige.

SPEAKER_02

Hvis nu man sidder derhjemme og tænker ud over, at man kan starte til IFS. Man sidder og tænker, jeg kan mærke, at jeg er blokeret eller begrænset i mit liv af nogle urigte fortællinger eller nogle traumer. Er der noget, man sådan er lyst til sig noget, man kan gøre i dag. Er der noget, man kan gøre for at tage et første skridt.

SPEAKER_03

Altså man kan begynde op at vende opmærksomheden mod de dele af ens selv og prøve at se, om man kan komme i kontakt med dem. Og det kunne være flexib at mærke, at nej nu kommer der igen. Noget indvendigt i mig, der kritiserer mig og fortæller mig, jeg har gjort noget forkert. Jeg er for meget. Eller det kunne være at sige nej. Nu føler jeg mig ked af det. Hvor hen i kroppen er det, jeg føler mig ked af det. Kan jeg fokusere den følelse af maven? Har det noget udsende? Er der noget, den har lyst til at fortælle mig, for eksempel. Og den måde, i samme øjeblik, man gør det, begynder man allerled at adskille sig for delen, man kan være der for den. Et af paradoxerne i IFS, det er, at man er nødt til at adskille sig for delen for at kunne tale med den. Hvis vi er delen, kan vi ikke tale med den. der er nødt til at opstå en dualitet. Og den måde kan vi begynde at mærke ting. Og er noget med at sætte tempo ud. A de vigtigste ting, det er hele tiden at sætte tempo ud. Lad os prøve at gøre det lidt langsomere. Lad os bare prøve helt stille og roligt se, hvad der sker. I stedet for at tænke et svar, kommer der sådan noget op ned fra. Og vi har jo lært at bruge vores jægen meget, og vi er meget analytiske. Og nogle gange kan det være nødvendigt at spørge hjæren, om den vil være paret til at træde lid til side, og bare tillader, at det, der kan komme op, kan komme op. Og er med det.

SPEAKER_02

Er det for eksempel også meditationer eller stil? Er der nogle særlige praksister, der er mere effektive til det?

SPEAKER_03

Altså man kan sige, at mindfulness kan være en god indgang til at arbejde med delende. Og sådan i en IF-station sidder man meget ofte med lukket øjne og har vent opmærksomheden ind and. En stor del af arbejdet forgående i klenten selv, mellem klentens selv og klendens dele. Og det er den kommunikation, der er vigtigt, som terapeuten ud fra hjælper med at facilitere. Og hvis man kan komme i sådan en følelse af mindfulness, og være med den kropslige følelse, om det er en sov eller en irritation, eller noget helt andet, er man allerede vej til at mødele.

SPEAKER_02

Og hvis man gerne vil følge med i dit arbejde, eller man måske gerne vil komme i et forløb hos dig, hvor kan man følge med hos dig og kneigte med dig hinanden.

SPEAKER_03

Ja, og jeg tager ikke nye klienter ind, det kan man ikke. Men man kan se nogle ting min hjemmeside, der hedder w alle dele af velkommende.dk, og der er bindestreg mellem alle dele af velkommen mellem de forskellige ord. Og har vi også en officiel IFS hjemmeside, der hedder w selv.dk, hvor der også er bindestreg mellem orderne. Og har vi en Facebook gruppe, der hedder IFS Danmark, hvor der er meget aktivitet, og hvor der er flere tusindlemmer. Og hvor de fleste ting bliver debatteret og offentlig gjort.

SPEAKER_02

Jeg også lige for at sætte links til alt hvad du lige har nævnt under episoden her, man nemt kan finde. Peter, tusind tak, fordi du ville være med i min podcast. Det har været enormt spændende og fascinerende at lytte til. Tusind tak.

SPEAKER_03

Tusind tak skal du have for at have mig med her. Det har været virkelig spændende at være her.

SPEAKER_02

Det er glad for at høre. Tak. Jeg er tak for, at du lyfter med i dag. Hvis du kunne lide e sådan, deler den gerne med en vand og også kunne forgav. Eller give podcten i anvendelse. Det kan begyde, at værten for et sprevskabet og for mig. Tak fordi du lygede med, og tak fordi du lytter til dig.