
iLiPodcast
Literatura není jen umění samo pro sebe, je pevně spjatá s tím, co prožíváme a co se děje kolem nás. Číst knihy znamená učit se poznávat a chápat svět, přijímat jiné názory, otevřít se kritickému myšlení. Mluvit o knihách lze i jinak než v akademických rozborech tvůrčích přístupů. Právě to chceme v našich rozhovorech ukázat.
V první sérii si redaktoři časopisu iLiteratura.cz jako hosty zvali odborníky z různých profesí a pátrali s nimi po tom, co je skryto "Pod hřbety knih". K debatám přizvali i studenty ve věku od 10 do 25 let, aby řekli, jak vybraná témata vidí oni.
Druhá série "S knihou za střelkou kompasu" reflektuje naše nové zkušenosti z cest v rámci projektu iLiMobilita.
iLiPodcast
10 Co čtou teenageři, a ne jejich rodiče
Z posledního průzkumu čtenářství vyplynulo, že děti a dospívající ve věku 9 až 14 let zvládnou přečíst v průměru 7 knížek ročně a respondenti ve věku 15+ zhruba 9 knih za rok. Co mladí lidé čtou? Doporučenou školní četbu? Mangy, sci-fi nebo paranormální romance? Podle čeho se orientují v záplavě příběhů young adult? A je pro ně zajímavá literatura, kterou lze číst napříč generacemi? Jitka Nešporová diskutuje s knihovnicí Šárkou Pokornou a Veronikou Benešovou Hudečkovou, nakladatelkou a knihkupkyní. | moderuje: Jitka Nešporová, sound design: Samuel Ackah, zvuk: Martin Polák, Samuel Ackah a studio Wombat, dramaturgie: Tereza Lišková, Jovanka Šotolová, Letem světem čtou: Alena Hladká a Jan Bumba, produkce: Karolína Zamora