iLiPodcast
Literatura není jen umění samo pro sebe, je pevně spjatá s tím, co prožíváme a co se děje kolem nás. Číst knihy znamená učit se poznávat a chápat svět, přijímat jiné názory, otevřít se kritickému myšlení. Mluvit o knihách lze i jinak než v akademických rozborech tvůrčích přístupů. Právě to chceme v našich rozhovorech ukázat.
V první sérii si redaktoři časopisu iLiteratura.cz jako hosty zvali odborníky z různých profesí a pátrali s nimi po tom, co je skryto "Pod hřbety knih". K debatám přizvali i studenty ve věku od 10 do 25 let, aby řekli, jak vybraná témata vidí oni.
Druhá série "S knihou za střelkou kompasu" reflektuje naše nové zkušenosti z cest v rámci projektu iLiMobilita.
iLiPodcast
03 Když vyprávějí Kelti
Vedle majoritní angličtiny obývá Britské ostrovy také trojice keltských jazyků: skotská gaelština, irština a velština. Spájí je do jisté míry podobný osud, všechny tři musely bojovat o přežití a všechny se do jisté míry zachránily. Čím keltské jazyky v průběhu dějin prošly, jak jsou na tom dnes, jaká literatura v nich vzniká a co číst v češtině? Jitka Jeníková debatuje s Petrou Johanou Poncarovou a Radvanem Markusem.
| Moderuje: Jitka Jeníková, sound design: Samuel Ackah, zvuk: Martin Polák, Samuel Ackah a studio Wombat, dramaturgie: Anna-Ester Šotolová, Samuel Ackah, účinkuje: Anastázie Landová, produkce: Karolína Zamora
| S podporou NPO – Status umělce – Výzva č. 4/2023 – Mobilita III / 0314, č. projektu 0314000155. Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Ministerstva kultury, Národního plánu obnovy a Evropské unie.