
1% Better with Veronika Valentine
Подкастът „1% по-добри“ е за малките, последователни действия, които във времето създават значителен прогрес. За онези неща, които е лесно да направим, но и лесно да Не направим. Тук става дума за изграждане на мирогледа за 1% подобрение всеки ден.
Всеки епизод е пътуване, което Ви приближава до вашите цели с 1%. Този подкаст ще Ви научи как да промените живота си.
Не става въпрос за преследването на нереалистични цели, а за постоянство, ежедневни навици и ангажиране с малките неща.
Аз съм Вероника – вашият коуч – и моята страст е непрекъснатото и безмилостно израстване в живота. Това означава стремеж към развиване до съвършенство на всяка област – от физическо здраве и начин на мислене, до взаимоотношения.
Ако сте като мен и сте готови да преминете отвъд търсенето на бързи, краткотрайни решения към изграждането на вашата версия на успешен живот – присъединете се към мен в този „1% Better“ подкаст.
1% Better with Veronika Valentine
Как да изберете правилния за Вас партньор?
Търсите ли правилния партньор? По какви критерии избирате партньорите си?
Вярвате ли, че можете да промените човека до Вас?
Днес споделям с Вас 3 от най-важните качества, които според мен трябва да виждате в даден човек, за да си гарантирате възможността за щастлива и дълготрайна връзка.
Ще научите, също, и трите черти, които със сигурност са червен флаг и Ви съветвам да избягвате.
Защото здравето е много повече от храната в чинията Ви. Може да изядете всичките броколи на света, но ако сте с неправилния партньор - здравето Ви няма как да бъде оптимално.
Здравейте!
Днес ще си говорим за това какъв е правилният подход, който трябва да имаме, ако искаме щастлива и дълготрайна връзка. И по-точно как да си изберем партньор, с който шансовете тя да бъде наистина такава се увеличават неимоверно.
Също така, в този епизод ще развенчаем някои популярни митове.
Да започваме.
В епизод номер 8, вече говорихме за моделите на привързаност или за това колко сигурни се чувствате в връзките ви с хората – родители, тези, които са се грижили за вас, близки приятели или романтични партньори. Казахме, че хората могат да бъдат сигурно привързани, когато вярват, че могат да разчитат на други хора, чувстват сигурни за това кои са, както и в отношенията си с другите. Също така видяхме, че има хора, които избягват привързването. Те са емоционално отдалечени, не искат да се приближават твърде много до хората и винаги се чувстват сякаш са някак встрани. Това е единият от несигурните модели на привързаност. А другият е тревожното избягване на привързаност. Тези хора се тревожат, че човекът отсреща ще ги напусне, те също са склонни да варират между това да бъдат мили в един момент, а в друг да се отдръпват - редуват това да бъдат залепени за партньора или да са ядосани на случайни неща. Всичко това, очевидно, също не е забавно в една връзка.
Днес продължаваме напред в темата.
Първото разграничение, което ми се иска да направим още в началото е това между страстта и любовта.
Страстта е силно задвижвана от сексуалното привличане, което изпитвате към някого, но когато опознаете човека по-добре и навлезете в по-стабилната фаза на взаимоотношенията, започвате да виждате и друг другия вид любов, а именно, че просто Ви харесва да прекарвате времето си заедно.
Т.е. всъщност се радвате на отсрещния човек отвъд физическите му аспекти.
Когато имате и двата компонента заедно, тогава знаете, че сте влюбени.
И ако проследите тази връзка с течение на времето, както може да си представите, приятелскаталюбов трябва да бъде вашата опора.
Така че, преди наистина да инвестирате в някого, не би било добра идея да поставяте акцента върхуфизическия компонент.
Знам, че звучи скучно, но по-скоро обърнете внимание на неща като: стабилност, дали човекът е добър, дали има високи ценности, харесвате ли характера му, имате ли му доверие и така нататък. Защото разбира се, тези неща са от значение за една дългосрочна връзка.
Между другото, има едно много полезно упражнение, което Ви приветствам на направите, и то е следното. Напишете всички неща, които искате в идеалния за Вас партньор. Представете си, че имате фея кръстница, което може да изпълни тези ваши желания. Вероятно ще напишете поне 20-25 неща и това е страхотно, защото тук сме се събрали хора, които знаем, че трябва да мечтаеммащабно.
След това прочетете списъка си и вижте дали с вашите желания не сте оставили вероятност да срещнете такъв човек от порядъка един на 100 или 1000 души.
Да кажем, че в началото на списъка сте написали, че искате бъдещия Ви идеален партньор да е с красиво тяло и да има финансова стабилност, например.
Какво правите след това?
Първото нещо, с което искате да започнете, е да поставите приоритети. Т.е. - да бъдете лазерно фокусирани върху нещата, които са най-важни за вас.
Следователно в списъка на мечтите си, подредете чертите и качествата по номера им на важност – 1,2,3 и т.н.
Накрая извадете трите най-важни неща, които искате от партньора си. Разпечатайте този списък и го сложете на видно място - на огледалото, на гърба на телефона си или където решите, защото трябва да имате това наистина ясно запечатано в съзнанието си. Защото това са нещата, които всъщност търсите.
И едно от най-хубавите неща в психологията е, че ако отделите време и си напомняте доста последователно онова, което искате, вашето селективно внимание (или още вашата ретикуларна активираща система) ще ви насочва към него, без дори да се налага да правите нещо.
То просто ще насочи поведението Ви към избор на такива хора.
Така че, това упражнение не отнема толкова много време, но има наистина висока възвръщаемост на вашата инвестиция на време.
А според Вас кои обикновено са трите основни желания на хората?
Може би ще предположите, че повечето хора искат някой, който е добър, т.е. добрият характер ще е начело на списъка им; или мил и така нататък. Но, ако наблюдавате какво всъщност правят хората на практика, тези неща не са в горната част на списъка. Там стоят външният вид и социално-икономическият статус. Освен това проучванията доказват, че това важи както за жените, така и за мъжете. И, ето че открихме мит номер 1.
Но ако се вгледаме в дълбочина, истината, която откриваме е, че физическата привлекателност и парите не гарантират щастлива и дълготрайна връзка, т.е. те не са предиктори на семейнотоудовлетворение. И това е вторият мит, който витае във въздуха.
Да, не искаме да се стресираме за парите, така че не искаме да сме под или близо до прага на бедността, например, но щом стигнем до малко над така наречената средна класа, вече няма толкова голямо значение колко точно са доходите. Да, ще имаме по-хубави неща, със сигурност, но когато става въпрос за нашето семейно удовлетворение и стабилност наистина разликата не е толкова голяма.
Затова, тези две неща, за които обикновено изхабяваме желанията си, наистина не ни дават онова, което искаме и най-вече онова, от което имаме нужда.
Ще си позволя да поговоря още малко за чертите, които искаме, но вероятно не би трябвало да искаме, преди да стигнем до онези, които трябва. Правя го, защото смятам, че често се оказва много полезно, а и много по-лесно да определим всичко, което Не искаме.
Има една серия от 3 личностни черти, които със сигурност не водят до нищо добро. Първата от тях е така наречената психопатия или невротизъм (това е нарушената способност за емпатия и съпричастие, импулсивността, егоцентричното поведение, антисоциалността, постоянната смяна на настроенията и свръхреактивността). Следващата е манипулативността за собствена изгода и третата е нарцисизмът (или това е прекомерните любов към себе си, суета и егоизъм). Така че, очевидно тези 3 черти не допринасят за щастлива връзка.
Странното, обаче, е че те се оказват привлекателни, или поне по-привлекателни, отколкото би трябвало да бъдат. Като се има предвид, че рационално и интелектуално знаем, че връзката с тези хора ще ни доведе до сълзи и потиснатост, защо изпитваме влечение към тях?
Защото те умеят да ни манипулират и ни казват онова, което искаме да чуем. Защото, ние, хората сме склонни да избираме ситуации, които ни дават шанса да поправим нещо, да подобрим, да повлияем на някого и в същото време имаме тази нужда от завършване на нещата в съзнанието си.
Но как можете да разберете дали някой е такъв? Да вземем, за пример – невротичен?
С такъв човек се чувствате сякаш ходите по яйчени черупки през цялото време. Просто има нещо напрегнато и Вие долавяте някои от тези невротични вибрации. Едно от нещата, които може данаправите, е да поставите този човек под определена степен на натиск и леко напрежение. След това забележете как точи човек реагира на стреса - дали е адекватен, равномерен, разумен и търпелив или пък се ядосва и изнервя прекомерно.
Също така, обърнете внимание как се отнася към сервитьорите в ресторанта, например, когатомасата Ви не е готова или обслужването не е страхотно. Може ли в тези моменти човекът да се сдържа или започвате да виждате пукнатините на неговия невротизъм.
Разбира се, тук има малък нюанс. Това не го прави лош човек. Но дали той има усещането за всичко това, дали иска да поеме отговорност и да направи всичко, което може, за да живее с тази своя черта възможно най-добре; дали може да се контролира?
И всъщност, първото качество, което според мен трябва да търсите в потенциален партньор е това да Не бъде невротичен.
Второто бих казала е желанието и умението да се съгласява, да приема различната гледна точка и да може да варира своята.
Накратко, търсете хора, които са емпатични, любезни и щедри, и мисля, че това звучи като здрав разум, но нека не забравяме, че не го наблюдаваме често когато всъщност избираме партньор.
Знаете ли, че хората, които са с висока степен на съглашателство, т.е. които са по-склонни към компромиси ще бъдат по-доверчиви към Вас. А какво означава това в романтичен аспект? Те ще вярват, че могат да дават свободно и щедро, както на връзката, така на Вас самите, защото смятат, че Вие ще им отвърнете по същия начин и при това в дългосрочен план. Следователно и двамата дават повече на връзката, без да се тревожат да не се прецакат. Тези хора са по-емпатични, по-заинтересовани, ще опитат да разберат кои сте и как могат да Ви подкрепят. Те са по-добри и в сексуален аспект, защото се интересуват от Вашето удовлетворение, а не само от своето собствено.
Третата личностна черта, към която е добре да се стремите е човекът да не търси твърде много усещания. Търсачите на усещания винаги преследват следващата си тръпка. Тези хора са страхотни за излизане в началото, защото са наистина забавни, спонтанни и се впускат в нещата, които обичат, включително във Вас, когато са влюбени. Но те, също така, се отегчават по-лесно и са по-склонни към рисково поведение, като злоупотреба с вещества или изневяра, които естествено не са добри за дългосрочна връзка.
Тук отново има хора, които могат да държат под контрол това и са достатъчно осъзнати, така че могат да се справят донякъде.
Още веднъж споменавам за ползата от това да знаете стила на привързаност на някого, защото той е постоянен и всъщност доста силно предсказващ фактор за стабилността на връзката ви с този човек.
А едно от нещата, които много от нас правят, дори и най-добрите от нас, е, че сме прекалено оптимистични относно това, което ще се случи с този човек в дългосрочен план. Сигурни сме, че ще се промени или дори по-лошо – че ние можем да го променим. Което е доста сериозен и бих казала обречен залог.
Ако вече имате връзка с някой, който е несигурно привързан, не е непременно краят на света, но знайте, че той няма да се промени скоро, ако изобщо се промени. Ако сте в ситуация на запознанства, тогава със сигурност бих нарекла това червен флаг. Проучете какви са отношенията на този човек с родителите му, както и минали връзки преди да вземете окончателно решение.
Какво можем да кажем относно идеята, че колкото повече личностни прилики имаме с някого, толкова по-щастлива и по-добра връзка ще имаме с него?
Ще Ви изненадам, но проучванията откриват, че няма толкова голямо значение, що се отнася до приликите на личността. Т.е., Вие може да сте екстроверт, а партньорът Ви - интроверт. Да, това може да създаде някои проблеми понякога, но всъщност няма толкова голямо значение в дългосрочен план.
Не е важно дали приличате на партньора си, важното е какви са отношенията помежду Ви. Има страхотен цитат, който гласи: „Знаете ли какъв е проблемът с връзките във времето – необходими са двама души, за да могат да проработят и само един - за да се провалят.“ и това е толкова вярно. Затова, помислете какви качества притежава потенциалният партньор, а не се вглеждайте толкова много в онези неща, с които си приличате, защото това не е по-важното нещо.
Ако по някое време сте се зачудили дали самите Вие не притежавате част от чертите, които Ви съветвам да избягвате - на първо място, Ви поздравявам, че въобще си задавате този въпрос. Това дава огромна надежда за бъдещето на връзките Ви. Първо - Вие го осъзнавате, второ - искате да направите нещо по въпроса и трето – загрижени сте как това ще се отрази на някой друг. Така че, вече имате правилната ментална нагласа, за да работите върху това.
Още нещо, не забравяйте, че както можете да намерите на куп тези лоши черти или рискови фактори, за които говорихме (или това е времето, когато имате настина сериозни проблеми хах) – може да намерите и обратното. Т.е., някой, който е мил, емоционално стабилен и наистина отдаден на връзката.
Тук споменавам емоционалната стабилност и само искам да вметна, че това е обратната страна на невротизма.
Истината е, че онова, което изглежда особено разрушително в романтичните връзки, са отрицателните емоции, като ярост и гняв.
Но, в същото време, за съжаление, хората са привлечени от връзки, които са много трудни, които се усещат сякаш сте в самолет и има силна турбуленция.
И тук е мястото за третия мит. Съществува вярване, че можем да поправим отношенията, че можем да променим личността на другия. Но искам да знаете нещо. Вероятността някой да се промени е едва 20 до 25%. Каквито сме били, каквито сме сега – вероятно такива ще бъдем и за в бъдеще.
Останалите 75 до 80% от хората ще покажат стабилност в течение на времето.
И причината, поради която правя това на въпрос е, че ако сте в позицията да избирате партньор в момента, знайте, че това е съотношението и че най-вероятно тези хора ще си останат такива до края на живота си.
Така че, по-скоро се опитайте да намерите някой, който е колкото се може по-близо до онова, което търсите (до онзи списък, който създадохте); Освен това, вземайте рационални решения, преди да се отдадете на страстна любов и не на последно място - изберете човек, който има силното желание и капацитет да се развива, да работи върху себе си.
Всъщност, Аз категорично бих поставила в топ 3 на желанията си -капацитетът за растеж. Упорития ангажимент към него. За съжаление много малко хора притежават упоритата решимост наистина да направят това, защото истината е, че това е толкова трудно и продължава с течение на години. Това е маратон.
Още един съвет, който бих Ви дала е да попитате близки и наистина честни приятели какви са Вашите негативни тенденции в романтичните връзки. Например, попитайте ги какъв би бил лошият вид партньор за Вас и как бихте могли да изберете партньора си по-правилно. Те Ви познават, знаят миналите Ви връзки, знаят как изглежда неподходящия за Вас партньор и какви характеристики следва да има идеалният за Вас човек. Сигурна съм, че ще получите много красноречива информация, която ще Ви бъде от полза.
Може да получите един от онези моменти на прозрение или така наречените „аха-моменти“, в които просто можете да видите „о, да, по дяволите, точно това правя във връзките си.“ Сега имате шанса да се опитате да прекъснете цикъла.
Теорията казва, че в основата на това повтарящо се поведение стои хипотеза, че бихме предпочели да бъдем последователни в изборите си, отколкото прави и щастливи. Т.е., ние предпочитаме просто да правим нещата, които са в съответствие с начина, по който виждаме себе си, (т.е. които са в съответствие с нашата изградена идентичност), вместо да правим нещата, които са правилни.
Например, ако виждаме себе си като недостойни или като жертва, подсъзнателно просто ще си мислим, че това е начинът, по който заслужаваме да бъдем третирани. Въпреки че, ако ни попитате, рационално знаем, че това не е добра идея.
А можем ли да се транформираме? Разбира се! Но с упорита, последователна работа и с правилните ресурси.
За колко време? Със сигурност отнема години. Поне 2 години са нужни, за да променим дадена своя черта.
Реалистично погледнато, ситуацията ще бъде 2 стъпки напред, 1 назад - за доста дълъг период от време. И затова и повечето хора се отказват. Едните не виждат ползата веднага и спират, а другите просто продължават напред.
И вярвам, че това е едно от отличителни неща в онези, които наистина успяват да променят живота си.
Връщаме се на мечтания партньор. „Добре, всичко разбрах, но къде, за бога да го срещна?“
Ще отговоря: Оптимизирайте случайността! хах
Аз вярвам, че има място за късмет в любовта, но също така вярвам, че можем да направим много в тази посока. Например – посещавайте места, където потенциалният идеален партньор за Вас би отишъл, излизайте, срещайте се с хора, за да създадете повече потенциални възможности, попитайте приятел дали познава някой подходящ за Вас човек. Опитайте се да координирате поведението си, времевата рамка и местоположението на срещите си с Вашите интереси и съответно с тези на своя мечтан партньор. Ако сте жена и искате някой, който също се грижи за здравето си, не отивайте на йога клас, където е пълно само с жени, а изберете фитнеса, например.
Не е толкова сложно.
Нещо, което е сложно, обаче, е как да се справите с интересната битка между мозъка и сърцето. Защото искате да избегнете раните от миналото, напрежението от опита и интуицията ви е голяма.
Истината е, че сърцето обикновено печели. Особено, когато сме млади.
Това е просто част от израстването.
Но, отделете известно време, замислете се, подредете приоритетите в желанията си и тогава ако се влюбите – отпуснете се и се насладете на преживяването.
Вярвам, че в един следващ момент ще се сетите за този лист хартия и за това, че хората рядко се променят.
Това беше от мен за днес, до следващия път!