David Storoy's Podcast

Å skape en enhet mellom hjerte, intuisjon og intellekt

David Storoy

Å skape enhet mellom hjerte, intuisjon og intellekt - Å skape enhet mellom hjerte, intuisjon og intellekt – Medium

I åndelige kretser er det mye prat om hjertet, intuisjon og kjærlighet. Samtidig blir ofte intellektet og det kognitive undervurdert i slike kretser. Når man derimot sidestiller intuisjonen og hjertet med intellektet og det kognitive, vil man ha et mer laserskarpt sinn. Da vil man lettere kunne skjelne mellom det som er passende og upassende i alt som skjer i verden, inkludert informasjons- og kunnskapsflyt.

Sosiale medier gjennom ulike foraer skaper ekstra kraft og energi til å vekke våre dypeste følelser ubevisst og bevisst. Vi har alle en underbevissthet, som er tilknyttet individuelt og kollektivt. Når en krig skjer, pandemi, energi- og strømkrise, matkrise, økonomisk krise m.m. så er det mye tunge og ubehagelige følelser som dukker opp. Det er mye sinne, frustrasjon, irritasjon m.m. som dukker opp. Hvordan kanalisere dette på en sunn og passende måte? Det er fint med engasjement og sånt. Det gjør noe med vår forståelse og det å romme andre uansett hva som skjer i verden. Det øker vår medfølende side.

Konflikten i Midt-Østen mellom Israel og Hamas med okkupasjon og undertrykkelse av Palestina i bildet har gitt ulike reaksjoner i vanlig media og sosiale medier. Det er lett å bruke mye energi på å fordømme Israel for det som skjer i Palestina og Hamas for det som skjedde i Israel. Hvordan man reagerer på dette er jo individuelt og noe jeg ikke har noe med. Men hva er den mest passende måten å forholde seg til slike nyheter og andre hendelser, som jeg nevnte, på en objektiv måte?

Vi kan lett la følelser styre for mye ens tolkning og måter å reagere på ulike nyheter. Media har mye makt og man kan lett dras inn i ulike retninger der og spesielt hat og andre destruktive følelser kan spre seg. Det er ikke lett å holde igjen ulike reaksjoner om det er noe som ligger der i vår underbevissthet, som ønsker å komme opp på overflaten. Nyheter og media vekker noe i oss alle individuelt og kollektivt. Internett viser oss symbolsk at vi alle er sammenkoblet og at det er en enhet her.

Men vi har alle ulike bagasje, som vi kommer inn i livet i det ubevisste eller underbevisst og jeg har forståelse og medfølelse for ulike reaksjoner. Jeg kan bare si hva som er konstruktivt og sunt utfra mitt ståsted, som er forankret i vedisk filosofi og visdom. Om man lar seg rive for mye med følelsesmessig og ønsker å unngå det i fortsettelsen. Da kan denne bloggen være til hjelp. Jeg er opptatt av vi jobber med våre holdninger og verdier. Og det innebærer å være mest mulig objektiv og ta media-pause kan være sunt om man sliter med å håndtere det som skjer der.

Intuisjon og følelser kan gi oss viktige og nyttige signaler, men det er ikke alltid de er til å stole på. Å ta intellektet, det kognitive og det rasjonelle på alvor er viktig i denne sammenhengen. Å skape enhet mellom hjertet, intuisjon og det intellektet er viktig for å bli mer objektiv. Hvordan gjør vi dette? Ikke alltid ta intuisjon og følelser på alvor. Bruk god tid på å treffe gjennomtenkte beslutninger er lurt. Å bruke god tid på å granske og analysere ulike situasjoner samt hvordan man reagerer på ulik info og erfaringer i livet.

Man kan kjenne på avmakt, hjelpesløshet og utilstrekkelighet med tanke på å ønske å redde verden eller hjelpe den. Å se våre begrensninger også i den rollen vi spiller er viktig objektivt sett og bruke energien fornuftig. Det finnes måter å hjelpe på og bruke sin frie vilje. 

Du kan lese mer i bloggen - En sunn kritisk holdning til informasjonsstrømmen fra sosiale medier og media (bevissthetsvitenskap.com)