David Storoy's Podcast

Presentasjon av boka Kjærlighetens Yoga - Fruktene av selvkunnskap

David Storoy

Kjærlighetens yoga – Fruktene av selvkunnskap:
Veien til tilfredshet og harmoni gjennom Narada Bhakti Sutraene

INNLEDNING


«Kjærlighet er ikke en følelse, det er selve eksistensen»
Rumi

Hva er kjærlighet, og hvordan kan den uttrykkes i sin reneste og mest autentiske form? Dette spørsmålet har inspirert filosofer, lærere og søkere gjennom tidene. Denne boken er skrevet for deg som ønsker å utforske kjærlighetens transformative kraft – for deg som søker dypere mening i livet.

I denne boken tar vi et dypdykk inn i Bhakti yoga, en tradisjon som lærer oss at kjærlighet er mer enn en følelse eller en reaksjon. Kjærlighet er vår essens – grenseløs, tidløs og hinsides det beskrivbare. Denne kjærligheten utfordrer våre vante forestillinger og overskrider dualiteten mellom subjekt og objekt. Den åpner for en universell forbindelse til alt som eksisterer.

Som Vedanta lærer oss, er kjærligheten ikke avhengig av ytre omstendigheter, men strømmer fra vår egen natur som eksistens, bevissthet og lykksalighet (Sat-Chit-Ananda). Denne kjærligheten er, som Narada Bhakti Sutraene beskriver, Parama Prema Svarupa – grenseløs kjærlighet.

Boken utforsker også forbindelsen mellom Bhakti og Karma yoga, hvor kjærlighet uttrykkes gjennom handling. Karma yoga lærer oss hvordan vi kan leve i harmoni med universets intelligente orden, gjennom takknemlighet, ansvar og respekt for livet. Denne kjærligheten er ikke betinget, men naturlig og spontan når vi erkjenner vår dype forbindelse med alt rundt oss, slik det også er omtalt i Upanishadene og Bhagavad Gita.

Som Vedantalærer Neema Majmudar forklarer, er universell kjærlighet mulig når vi ser oss selv som en del av en kosmisk helhet. Denne innsikten bringer ikke bare indre ro, men inspirerer oss til å handle med omsorg, medfølelse og ansvar for alt liv. Når vi forstår at vår eksistens er vevd sammen med alt annet, kan vi elske uten frykt eller begrensning.

Gjennom denne boken inviterer vi deg til å reflektere over hvordan kjærlighet kan bli en kilde til dyp selvinnsikt og harmoni. La oss sammen utforske veien til indre frihet, autentisk livsutfoldelse og grenseløs kjærlighet.

Takknemlighet og anerkjennelse

Jeg vil uttrykke min dype takknemlighet til James Swartz for hans innsiktsfulle kommentarer til Narada Bhakti Sutraene. Hans lære, forankret i tradisjonen fra Swami Dayananda og basert på nedskrevne undervisninger fra Swami Paramarthananda, har vært uvurderlig for min egen åndelige utvikling og for denne boken. Jeg ønsker også å nevne en spesiell opplevelse som fant sted høsten 2015, da jeg deltok på et Vedanta-seminar med James Swartz i Amsterdam, Nederland. I løpet av en helg fikk jeg en dypere innsikt i Narada Bhakti Sutraene – Kjærlighetens Yoga. Denne opplevelsen var utrolig inspirerende og har hatt stor betydning for min åndelige utvikling. Jeg er ydmyk overfor læren i disse skriftene og svært takknemlig for at det nå, i 2025, kommer en norsk oversettelse av dette tidløse verket.

Jeg takker også Anja Jansen for hennes nøyaktige oversettelse av James Swartz’ verk, samt for samarbeidet i å bringe denne forståelsen til et bredere publikum. Hennes innsats har gjort det mulig å formidle essensen av Bhakti yoga på en klar og engasjerende måte.

Jeg vil også uttrykke min dype takknemlighet for det fantastiske arbeidet Henning Jon Grini har gjort med omslaget og layouten i boken.

Denne boken er en hyllest til kjærlighetens uendelige potensial og til alle som søker å leve et liv i harmoni med sitt indre selv og verden rundt.

Med takknemlighet,
David Storøy
Bergen, 20. april 2024

Du kan lese mer i bloggen - Presentasjon av boka Kjærlighetens yoga – Fruktene av selvkunnskap – Fullstendig Visdom